Pasivní rodinný dům v Oldřichově

Pasivní rodinný dům v Oldřichově

(21. 2. 2019) Vladimír Balda

   
 
 
 
 

Pasivní rodinný dům v Oldřichově

Přízemní dům je navržen pro trvalé bydlení rodičů s již odrostlými dětmi. Tomu je přizpůsobena velikost, vnitřní uspořádání a další vybavení.
Dům obdélníkového půdorysu je orientován rovnoběžně s komunikací při jižní straně pozemku. Půdorysný rozměr domu je 26 x 8 m, je zastřešený sedlovou střechou s hřebenem orientovaným s delší stranou půdorysu. Výrazný přesah střechy kryje terasu situovanou u západní fasády domu. Součástí objemu domu je garáž pro parkování dvou osobních automobilů.
Hlavní obytná místnost s kuchyní a jídelnou v přední části domu je otevřena do podkrovního prostoru a všechny prvky krovu jsou tak v interiéru viditelné. Pro izolaci střechy nad touto částí domu byla použita nadkrokevní izolace v podobě desek z polyuretanové pěny v tloušťce 25 cm.
Zbývající část domu včetně garáže zastřešuje klasický krov s izolací uloženou vodorovně v úrovni kleštin. Podkroví není obytné a otevřený (odvětrávaný) prostor krovu tak výrazně přispívá k lepší pohodě vnitřního prostředí z hlediska teploty a vlhkosti, stejně jako v tradičních chalupách.
Obklad štítů a dřevěná část garáže je z modřínových prken kladených na svislo.
Dům je vytápěn přímotopnými elektrickými panely s povrchem z přírodního kamene.
Vytápění panely je doplněno krbovými kamny na pevné palivo umístěnými v hlavní obytné místnosti.
Větrání většiny místností v domě zajišťuje kompaktní jednotka umístěna v technické místnosti v přízemí.


Místo: Oldřichov v Hájích
Investor: Soukromá osoba
Autor: Vladimír Balda
Podlahová plocha: 131,2 m2
Obestavěný prostor: 553,8 m2
Stavební náklady / m2 užitné plochy: 22 000 Kč
Foto: archiv autora

Energetická náročnost budovy (dle PENB): A – mimořádně úsporná
Stěna: KM Beta SENDWIX 8DF D 240
(zatepleno materiálem Rockwool-Frontrock MAX e 300)
U = 0,14 W/m2K


KMB SENDWIX
Přednosti systému spočívají v nadstandardních akumulačních, akustických a statických parametrech. Navíc díky vysoké pevnosti zdicích prvků (15 až 25 MPa) lze dosáhnout výrazně menších tlouštěk nosných stěn, čímž dochází k významným úsporám zastavěné plochy a rozšíření obytné plochy – u stometrového bytu se obytná plocha zvětší až o osm metrů čtverečních. Akustický útlum stěn tl. 240 mm dosahuje hodnoty u vzduchové neprůzvučnosti Rw až 57 dB. V kombinaci se zateplovacími systémy dosahují obvodové stěny vysokých tepelněizolačních hodnot (tepelný odpor R až 8,30 m2K/W, součinitel prostupu tepla U až 0,12 W/m2K). Požární odolnost materiálu splňuje vysoké požadavky třídy A – nehořlavé. Obsah radionuklidů ve výrobcích vyjadřuje Index hmotnostní aktivity, který je u vápenopískových kvádrů I = 0,16, což je výrazně méně než směrná hodnota I = 0,5. Díky přesným rozměrům jednotlivých prvků lze dosáhnout velmi příznivé pracnosti a zkrátit tak dobu výstavby.

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2018, str. 90–91

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

 
 
 
 
50.8496317
15.0836664
Pasivní rodinný dům v Oldřichově

Pasivní rodinný dům v Oldřichově

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz