Pasivní rodinný dům ve vnitrobloku

Pasivní rodinný dům ve vnitrobloku

(21. 8. 2017) Vodu šetří pomocí střešní kořenové čističky.

   
 
 
 
 

Pasivní rodinný dům ve vnitrobloku

Uprostřed pražského sídliště ve vnitrobloku stojí pasivní rodinný dům, jehož zelená střecha čistí odpadní vodu. Kořenová čistička na střeše domu dokáže ušetřit až polovinu nákladů za vodu. Další pasivní domy mají v Praze dokonce své sídliště. Unikátní developerský projekt pasivních domů roste v pražských Malešicích. Oba stavební projekty nyní soutěží o prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe.

V husté zástavbě pražských činžáků byste rodinný domek se zahrádkou asi nečekali. Přesto se v jednom z letňanských vnitrobloků jeden takový nachází. Zelenou zahrádku má místo střechy. Střecha pasivního domu plní hned několik funkcí. „Díky bakteriím v substrátu nám střecha pomáhá čistit odpadní vodu, která se pak vrací do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání. Kořenová čistička nám tak ročně ušetří až 50 % vody,“ tvrdí majitel domu, Michal Šperling. Střešní porost navíc tepelně stabilizuje prostředí vnitrobloku a chrání střechu domu před UV zářením.

Dřevem obložený pasivní dům je unikátní také systémem vytápění, který kombinuje zemní výměník, fotovoltaiku a akumulaci energie. „Díky zemnímu výměníku se k nám v zimě dostává teplý a v létě naopak chladnější vzduch,“ potvrzuje Šperling. „Teplý vzduch vstupující do domu pak využíváme třeba k sušení prádla.“ Zemní výměník spolu s fotovoltaikou šetří energii na vytápění. Energeticky dosahuje stavba třídy A, do níž jsou řazeny domy s vůbec nejnižší náročností.

První velký developerský projekt s pasivními domy v Česku
Soubor bytových domů s názvem Ecocity Malešice je první velkou výstavbou domů v pasivním standardu v České republice.Zjednodušeně se dá říci, že se v projektu plně zrcadlí vize, s níž jsme vstupovali na český trh,“ říká Martina Hyklová z marketingového týmu společnosti JRD, která stavbu realizovala. „Vždy jsme totiž chtěli stavět kvalitní, ekologicky šetrné a energeticky úsporné byty, ve kterých budou lidé bydlet zdravě a úsporně,“ tvrdí Hyklová.

Ecocity Malešice přináší řadu energeticky úsporných opatření, jako jsou vápenopískovcové nosné zdi, silné izolace a dřevěná okna s trojskly. „Nejsložitější a v důsledku zdraví nejprospěšnější je však automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Ten obyvatelům zajišťuje příjemný čerstvý vzduch, který změní pocit z života v interiéru,“ vysvětluje Hyklová. Obyvatelé domu jsou dle jejích slov spokojení. Většina klientů potvrzuje pozitivní ohlasy a já mám radost, když u nich ještě k tomu před domem vídám auto z car sharingu,“ dodává Hyklová.

Promyšlené je také okolí domů. Vsakování dešťové vody na pozemku je zajištěno pomocí vsakovacích košů. Architekti dbali na zachování přírodního rázu krajiny a aktuálně se řeší povolení na realizaci komunitní zahrady.

Vítězný projekt vybírá veřejnost
Oba projekty nominované v nejmladší kategorii soutěže E.ON Energy Globe teď soutěží o sympatie diváků. O vítězném projektu v kategorii Stavba rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom možnost vyhrát vůz NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC na rok zdarma,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou unikátních projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.czdo 30. září.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

24. 8. 2017 07:53:47. Re: Pasivní rodinný dům ve vnitrobloku. Jitka

 
 
 
 

24. 8. 2017 07:53:47. Re: Pasivní rodinný dům ve vnitrobloku. Jitka

  Určitě lepší využití vnitrobloku než vybetonované dvorky s kůlnami a garážemi. Hlavně pro obyvatele okolních bytů. A pokud vlastníkům nevadí, že jim na pozemek všichni vidí, je to v pořádku.
Jen mě napadlo, jestli ty střešní panely nemohou "házet prasátka" do oken okolo.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz