Pavel Hnilička k reklamě v Lidových novinách proti Pražským stavebním předpisům

Pavel Hnilička k reklamě v Lidových novinách proti Pražským stavebním předpisům

(22. 9. 2014) Sobotní Lidové noviny s celostránkovou lživou reklamou proti Pražským stavebním předpisům, o které jsem se dva a půl roku staral, mě doslova nadzvedly ze židle. Je to velmi podobné s prezidentskou kampaní a inzerátem v Blesku o tom,  že se Karel Schwarzenberg chystá předat Němcům Sudety.

 
 
 
 

Pavel Hnilička k reklamě v Lidových novinách proti Pražským stavebním předpisům

Sobotní Lidové noviny s celostránkovou lživou reklamou proti Pražským stavebním předpisům, o které jsem se dva a půl roku staral, mě doslova nadzvedly ze židle. Je to velmi podobné s prezidentskou kampaní a inzerátem v Blesku o tom,  že se Karel Schwarzenberg chystá předat Němcům Sudety.

V předpisech jsme navrhli omezení billboardů v zastavitelném území a tak jsme pod těžkou palbou reklamních firem. Ve čtvrtek 11. září se reklamní lobbisté  pokusili předpis shodit na zastupitelstvu. Naštěstí neúspěšně. Pražské stavební předpisy zavádějí uliční čáru, stavební čáru a regulovanou výšku budovy a výškové hladiny, proto je lobbisty prezentovaná koláž s mrakodrapy na Hradčanech naprosto absurdní.

Co jsou Pražské stavební předpisy?

Návrh Pražských stavebních předpisů (PSP) zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Je dílem skupiny pěti odborníků, jež vedl architekt a urbanista Pavel Hnilička s podporou širší skupiny specialistů. Radě ho předložil primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček poté, co prošel prvním i druhým kolem projednání a všechny připomínky, které k němu formulovaly jednotlivé odbory Magistrátu hl. m. Prahy, městské části, Ministerstvo pro místní rozvoj a veřejnost, byly vypořádány.

„Stavební legislativa je jeden z klíčových nástrojů, kterým může veřejná správa ovlivňovat vývoj a kvalitu vystavěného prostředí. Praha s PSP získává kvalitní stavební regulaci, která přibližuje město evropskému standardu výstavby s důrazem na kvalitu urbanistického uspořádání a kontext místa,“ komentoval primátor Tomáš Hudeček.

Oproti dosavadní vyhlášce se nově schválený předpis věnuje dnešním problémům města. Rozpracovává a doplňuje zejména dosud opomíjené urbanistické vztahy. Zavádí především takové regulativy, které určují prostorové limity staveb ve vztahu k charakteru okolní zástavby. Nově optimalizuje například pravidla pro odstupy staveb od hranice pozemku, zavádí výškové limity a vrací se k tradičním instrumentům plánování města – uliční a stavební čáře.

Předpis přináší jasná pravidla pro vymezování veřejných prostranství a jejich kvalitativní standard. Podrobně se věnuje například uličním stromořadím nebo regulaci reklamy. Nezapomíná ani na dílčí parametry interiérů budov, ovšem umožňuje širší škálu architektonického řešení bytů a rodinných domů s ohledem na pluralitu životních stylů současné společnosti.

Pražské stavební předpisy jsou provádějící předpis ke stavebnímu zákonu, stanovují pro hlavní město Prahu „obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby“. Na celostátní úrovni je problematika upravena vyhláškami Ministerstva pro místní rozvoj.

Ing. arch. Pavel Hnilička, Dipl. NDS ETHZ in Architektur
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Pracoviště pro územní a stavební standardy

Doplněno Stavbaweb:
Další informace najdete na facebookových stránkách architekta Pavla Hniličky - https://www.facebook.com/pavel.hnilicka.1

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz