Sobotní Lidové noviny s celostránkovou lživou reklamou proti Pražským stavebním předpisům, o které jsem se dva a půl roku staral, mě doslova nadzvedly ze židle. Je to velmi podobné s prezidentskou kampaní a inzerátem v Blesku o tom, že se Karel Schwarzenberg chystá předat Němcům Sudety.
V předpisech jsme navrhli omezení billboardů v zastavitelném území a tak jsme pod těžkou palbou reklamních firem. Ve čtvrtek 11. září se reklamní lobbisté pokusili předpis shodit na zastupitelstvu. Naštěstí neúspěšně. Pražské stavební předpisy zavádějí uliční čáru, stavební čáru a regulovanou výšku budovy a výškové hladiny, proto je lobbisty prezentovaná koláž s mrakodrapy na Hradčanech naprosto absurdní.
Co jsou Pražské stavební předpisy?
Návrh Pražských stavebních předpisů (PSP) zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Je dílem skupiny pěti odborníků, jež vedl architekt a urbanista Pavel Hnilička s podporou širší skupiny specialistů. Radě ho předložil primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček poté, co prošel prvním i druhým kolem projednání a všechny připomínky, které k němu formulovaly jednotlivé odbory Magistrátu hl. m. Prahy, městské části, Ministerstvo pro místní rozvoj a veřejnost, byly vypořádány.
„Stavební legislativa je jeden z klíčových nástrojů, kterým může veřejná správa ovlivňovat vývoj a kvalitu vystavěného prostředí. Praha s PSP získává kvalitní stavební regulaci, která přibližuje město evropskému standardu výstavby s důrazem na kvalitu urbanistického uspořádání a kontext místa,“ komentoval primátor Tomáš Hudeček.
Oproti dosavadní vyhlášce se nově schválený předpis věnuje dnešním problémům města. Rozpracovává a doplňuje zejména dosud opomíjené urbanistické vztahy. Zavádí především takové regulativy, které určují prostorové limity staveb ve vztahu k charakteru okolní zástavby. Nově optimalizuje například pravidla pro odstupy staveb od hranice pozemku, zavádí výškové limity a vrací se k tradičním instrumentům plánování města – uliční a stavební čáře.
Předpis přináší jasná pravidla pro vymezování veřejných prostranství a jejich kvalitativní standard. Podrobně se věnuje například uličním stromořadím nebo regulaci reklamy. Nezapomíná ani na dílčí parametry interiérů budov, ovšem umožňuje širší škálu architektonického řešení bytů a rodinných domů s ohledem na pluralitu životních stylů současné společnosti.
Pražské stavební předpisy jsou provádějící předpis ke stavebnímu zákonu, stanovují pro hlavní město Prahu „obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby“. Na celostátní úrovni je problematika upravena vyhláškami Ministerstva pro místní rozvoj.
Ing. arch. Pavel Hnilička, Dipl. NDS ETHZ in Architektur
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Pracoviště pro územní a stavební standardy
Doplněno Stavbaweb:
Další informace najdete na facebookových stránkách architekta Pavla Hniličky – https://www.facebook.com/pavel.hnilicka.1
Související články:
- Regulace reklamy dál vzbuzuje emoce, znovu ji řešila rada města 17.9.2014
- Diskutované stavební předpisy začnou v Praze platit od října 12.9.2014
- Předpisy v Praze regulují výšku budov a preferují zástavbu proluk 11.9.2014
- Praha má nové předpisy na výstavbu. Ovlivní budoucí podobu metropole 17.7.2014
- Pražské stavební předpisy jsou připraveny na druhé kolo projednání 21.1.2014
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…