Půdní vestavba měšťanského domu

Půdní vestavba měšťanského domu

Tyršova 167, Polička

(7. 2. 2019) boine!architekti

   
 
 
 
 

Půdní vestavba měšťanského domu

Centrum města Poličky, semknuté prstencem hradeb, tvoří bloková zástavba poměrně nízkých domů. Jejich historická hodnota není výrazná, neboť Polička v polovině 19. století zcela vyhořela, zdi z opukových kamenů nesou stopy tohoto požáru. Statut památkové zóny chrání urbanistickou strukturu, výškové členění a uliční pohledy. Z toho plynou omezení, jež limitují stavební záměry.
Většina domů má rozlehlé dvoupatrové půdy, které nabízejí možnost rozšíření bytů pod nimi. A to je také případ této půdní vestavby. Hlavní osou návrhu je velký prosklený vikýř na západní stranu, který prosvětluje hluboké prostory, zajišťuje výhled na město a vytváří velkou pobytovou terasu. Vikýř se svým žlutým oplechováním rozjasňuje tmavou střešní krajinu města a za šedivých dní prozařuje odrazem i vnitřní prostory. Dvoumetrové vyložení zvětšuje podlahovou plochu určenou pro jídelnu. Vzhledem k nadkrokevní tepelné izolaci bylo možno zachovat v interiéru viditelné dřevěné prvky krovu.
Dispozičně jsme prostor členili na hlavní obytnou plochu kolem otevřeného schodiště s kuchyní, jídelnou a pracovním koutem. Za chodbičkou se nachází koupelna, WC a ložnice. Schodiště do 4. NP zpřístupňuje malířský ateliér s výstupem na terasu. Terasa má celoskleněné zábradlí, jež zaručuje výhled a zároveň kryje tento pobytový prostor před chladným větrem. (Polička je v 555 m n.m.)
Fasáda do ulice s červenou barvou majiteli evokuje jeho dvacetiletý pobyt v Anglii, pro stísněný dvorek byla použita bílá se světlou šedou. Historická okna do dvora se nezachovala, tudíž jsme použili čisté výplně s tmavě šedými rámy.

Autorská zpráva

Autoři: Karel Bidlo, Jitka Bidlová; spolupráce Tereza Egerová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz