Před 105 lety se narodil autor litvínovského Koldomu Hilský

Před 105 lety se narodil autor litvínovského Koldomu Hilský

(8. 9. 2014) (ČTK) - Architekt Václav Hilský, který se narodil 6. září 1909 ve Valašském Meziříčí, ovlivnil svými projekty podobu řady českých měst a obcí. Nejznámější stavbou, která se zrodila na Hilského rýsovacím prkně, je Kolektivní dům v Litvínově. Absolvent Umělecko-průmyslové školy jej navrhl spolu Eugenem Linhartem pod vlivem slavného Le Corbusiera koncem 40. let. "Koldům" byl definitivně dostavěn v roce 1958, jeho pojetí se ale se skutečnými potřebami lidí trochu minulo.

 
 
 
 

Před 105 lety se narodil autor litvínovského Koldomu Hilský

(ČTK) - Architekt Václav Hilský, který se narodil 6. září 1909 ve Valašském Meziříčí, ovlivnil svými projekty podobu řady českých měst a obcí. Nejznámější stavbou, která se zrodila na Hilského rýsovacím prkně, je Kolektivní dům v Litvínově. Absolvent Umělecko-průmyslové školy jej navrhl spolu Eugenem Linhartem pod vlivem slavného Le Corbusiera koncem 40. let. "Koldům" byl definitivně dostavěn v roce 1958, jeho pojetí se ale se skutečnými potřebami lidí trochu minulo.

Koldum v Litvínově (zdroj foto: Wikimedia Commons / autor foto: Hadonos)
Koldum v Litvínově (zdroj foto: Wikimedia Commons / autor foto: Jenikjejenjeden)
Byty jsou maličké, podle představ architektů totiž měli jejich obyvatelé trávit většinu volného času pohromadě, třeba ve společenských místnostech, stravovat se měli v jídelně, pro děti byla vybudována školka. Během let se ale ukázalo, že lidé dávají přednost životu soukromí a původní hlavní myšlenka Kolektivního domu se vytratila. Dnes funguje jako běžný bytový dům, ve kterém se ale jeho nájemníci musejí potýkat třeba s malými kuchyněmi a některé společné prostory zejí prázdnotou.

Kromě průkopnické litvínovské stavby navrhl Hilský (mimo jiné otec shakespearovského překladatele Martina Hilského) také nové Lidice nebo nerealizovanou přestavbu centra Kladna z poloviny 60. let. Věnoval se i projektování sídlišť, jeho projekt lze najít na Kladně (Sítná), v Ostravě (Poruba) a Příbrami (centrum Březových Hor). Architekt, který už před válkou projektoval domy pro chudé, se podílel i na budově Centrotexu na náměstí Hrdinů v Praze. Hilský zemřel v říjnu 2001 ve věku 92 let.

Doplněno Stavbaweb
Podrobné informace o stavbě Koldomu včetně technického řešení objektu, výkresů a fotografií ze stavby najdete na stránkách města Litvínov - ZDE.
Fotografie jednoho ze současných obyvatel
 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz