Pepe Gascón: Náměstí v Puigcerdě

Pepe Gascón: Náměstí v Puigcerdě

(5. 5. 2011) Revitalizace hlavního veřejného prostoru v centru Puigcerdy, provincie Girona, Španělsko

 
 
 
 

Pepe Gascón: Náměstí v Puigcerdě

Revitalizace hlavního veřejného prostoru v centru Puigcerdy, provincie Girona, Španělsko

Architekt: Pepe Gascón
Místo: Puigcerdà, provincie Girona, Španělsko
Stavitel: Flotats, S.A.
Developer: Ajuntament de Puigcerdà
Rozloha: 6000 m2
Realizace: 2008 – 2009
Foto: Eugeni Pons

Rychle chátrající náměstí s rostoucím množstvím automobilové dopravy, která umenšovala společenský potenciál místa – celkem běžný obraz současných městských veřejných prostorů. Projekt obnovy snížil dopravní zatížení tak, že soustředil silnici a obslužné kominikace pouze na jednu stranu řešené plochy. Hlavní prostor byl uvolněn. Pěší zónu chrání před dopravním ruchem dva lineární záhony, které fungují jako filtry mezi dvěma rozdílnými prostory. Současně řada městského nábytku zdůrazňuje fyzické a vizuální hranice samotného náměstí.

Prostor náměstí, původně s vysoce nepravidelným obvodem, byl geometrizován a uspořádán. Materiálem dláždění je žula, jejíž různé formáty podporují rozdílný význam míst a způsob jejich využití. Výsledné „tkanivo“ plochy je velmi výrazné. Osvětlení a prvky městského mobiliáře jsou uspořádány do řídících linií, vyznačujících plochu. Náměstí je nově pojato jako místo pro odpočinek a setkávání, jako místo, kde okolní architektura může být „slyšena“, kde sbor tradičních budov na náměstí funguje jako horizont.


 


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz