Přes Studenou Vltavu vede nejdelší dřevěný obloukový most v ČR

Přes Studenou Vltavu vede nejdelší dřevěný obloukový most v ČR

(17. 12. 2013) (ČTK) - Přes Studenou Vltavu na Šumavě budou moci turisté přejít po novém mostě, který je nejdelším dřevěným obloukovým mostem v Česku. Měří 36 metrů. Nachází se poblíž Černého Kříže na Prachaticku v místě, kde v minulosti lávka stála. Má sloužit především pěším turistům nebo cyklistům, řekli novinářům zástupci vedení šumavského národního parku.

 
 
 
 

Přes Studenou Vltavu vede nejdelší dřevěný obloukový most v ČR

(ČTK) - Přes Studenou Vltavu na Šumavě budou moci turisté přejít po novém mostě, který je nejdelším dřevěným obloukovým mostem v Česku. Měří 36 metrů. Nachází se poblíž Černého Kříže na Prachaticku v místě, kde v minulosti lávka stála. Má sloužit především pěším turistům nebo cyklistům, řekli novinářům zástupci vedení šumavského národního parku.

foto: Pavel Pechoušek, NP Šumava
Původní lávka byla zničena se vznikem takzvané železné opony, kdy oblast kolem Černého Kříže zůstala v nepřístupném pohraničním pásmu. "Stejně jako v přírodě, kde revitalizujeme rašeliniště a vodní toky, sázíme listnáče místo smrků, tak obnovujeme a pečujeme o užitečné stavby, které se necitlivě snažil odstranit totalitní režim - třeba Schwarzenberský kanál nebo hájovnu na Březníku," řekl ředitel parku Jiří Mánek.

Lidé, kteří do nynějška chtěli u Černého Kříže překonat Studenou Vltavu, se museli přes řeku vydat po viaduktu v těsné blízkosti železniční tratě. "A tato trasa byla také tím pádem dost nebezpečná," uvedl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Most, který usadil na místo speciální jeřáb, projektoval Marek Foglar. Konstrukčně podobnou stavbu realizoval loni přes řeku Vydru poblíž Antýglu na Klatovsku. Hlavně s ohledem na umístění v šumavské přírodě prý zvolil jako materiál dřevo. "Jde o lamelové, lepené dřevo. Oblouk a táhlo spojují ocelové závěsy, mostovka je tvořena podélnými dřevěnými hranoly, na nichž leží dubové fošny - mostovky," uvedl Foglar.

Most stojí poblíž místa, kde v minulosti byla továrna na výrobu tašek. Turisté se po něm dostanou až k vyhledávané lokalitě Mrtvý luh. Náklady na stavbu mostu činily 4,5 milionu korun, z 90 procent je hradila dotace z operačního programu životního prostředí.

Doplněno Stavbaweb:
Konstrukčně podobnou lávku pro pěší, jen z jiného materiálu, nechala Správa NP a CHKO Šumava postavit loni přes Vydru nedaleko Antýglu na Srňsku. Její projektant Marek Foglar za ni dostal výroční cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků Plzeňského kraje. Stejný mostní inženýr navrhl i tento most u Černého Kříže.
„Pro tuto jedinečnou lokalitu byla zvolena konstrukce z přírodního materiálu. Most je navržený z lepeného lamelového dřeva jako oblouk se spodní mostovkou. Oblouk a táhlo spojují ocelové závěsy, mostovka je tvořena podélnými dřevěnými hranoly, na nichž leží dubové fošny mostovky. Celý most byl osazen na místo autojeřábem. Svým rozpětím je most unikátní, proto na něm bude po kompletním vystrojení provedena statická i dynamická zatěžovací zkouška, která ověří únosnost mostu a předpoklady projektu," popisuje Marek Foglar.

(zdroj: nase-voda.cz, foto: Pavel Pechoušek, NP Šumava)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz