Přestavba řadového domu

Přestavba řadového domu

(30. 10. 2019) Dušan Urbanczyk

   
 
 
 
 

Přestavba řadového domu

Investor si přál vytvořit bydlení pro rodinu s dětmi blízko centra ve čtvrti, která má díky výhledům na okolní kopce příměstský charakter. Řadový dům z třicátých let minulého století se čtyřmi malými byty jsme proměnili na čtyřpodlažní loft. Zůstaly zachovány nosné zdi, kamenné schodiště a některé trámové stropy.
Už při vstupu se otevírá průhled přes všechna podlaží domu. Rozšířeným zrcadlem schodiště vidíme do podkroví, z galerie dolů do zahrady. Při putování domem objevujeme další průhledy a zákoutí. Fitness se saunou v suterénu, obývací pokoj na galerii v prvním podlaží, v dalším podlaží hernu dětí. V podkroví je pracovna s širokými vikýři. Hala se tam zúží na chodbu a mlynářskými schody pokračuje do špičky střechy s koutem pro relaxaci. Interiér sjednocuje bílá omítka, betonová stěrka a dubové dřevo s černými akcenty. Odlišná atmosféra jednotlivých míst je podtržena nábytkovými solitéry navrženými na míru.
Jediné uzavřené místnosti v domě jsou ložnice se zázemím, orientované do zahrady.
Okna mají hliníkové rámy s trojskly a venkovními roletami. Dům je vybaven podlahovým vytápěním a nuceným větráním s rekuperací. Všechna podlaží jsou propojena výtahem.

Dům ctí své sousedy v řadě. K původnímu objemu přidává nízký vikýř do dvora a zádveří do ulice. Zvětšené okenní otvory mu propůjčují monumentálnější měřítko. Nově vysázené borovice a vinná réva navazují na sousední zahrady a spolu s dřevěnou stěnou skladu a altánu rámují průhledy do vnitrobloku. Červený javor tvoří barevný akcent před vstupem.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal, Dušan Urbanczyk, Jan Rýpar


 
Autor a projekt: MAUR architekti – Dušan Urbanczyk; spolupráce Marek Danyš, Věra Dudková, Veronika Adámková, Jan Rýpar, Michal Čtrnáctý, Ivo Drozd, Jožka Filipčík
Generální dodavatel: VIRCO
TDI: Pavel Šárka
Užitná plocha: 380 m2
Obestavěný prostor: 1515 m2
Plocha pozemku: 300 m2
Zastavěná plocha: 112 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 12. 2019 19:59:14. Re: Přestavba řadového domu. Barbora

 
 
 
 

4. 12. 2019 19:59:14. Re: Přestavba řadového domu. Barbora

  Dům není špatný, ale úcta k sousedům (i době vzniku) se omezila na pouhé respektování hmoty. Původní prvky a materiálu jsou fuč. :(

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.