Přestavba bývalé budovy VÚTS na Evropský dům

Přestavba bývalé budovy VÚTS na Evropský dům

(29. 9. 2015) Projekt rekonstrukce připravuje liberecká kancelář SIAL

 
 
 
 

Přestavba bývalé budovy VÚTS na Evropský dům

(ČTK) - Rekonstrukce bývalé administrativní budovy VÚTS v Liberci na Evropský dům přijde podle odhadů bez DPH na 80 milionů korun. Liberecký kraj, který administrativní budovu E i sousední dílny loni za bezmála 125 milionů korun koupil, chce objektu vrátit původní podobu z 20. let minulého století. Kraj už ve Věstníku veřejných zakázek zveřejnil záměr, letos má v rozpočtu připraveno 25 milionů korun, další peníze budou v rozpočtu na příští rok. Novináře o tom 23. září 2015 informoval náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

V Evropském domě by měli žadatelé najít na jednom místě všechny poskytovatele evropských dotací.

Původně funkcionalistická budova s prvky art deco a expresionismu byla postavena v letech 1928 až 1929 podle projektu architekta Oskara Baudische pro židovského obchodníka Otto Strasse, který tam provozoval garáže. V roce 1951 a letech 1969 až 1975 prošla budova přestavbami a dostavbami, které změnily její podobu uvnitř i zvnějšku. Projekt rekonstrukce připravuje liberecká kancelář SIAL. Projektová dokumentace už je hotova, kraj tak může vypsat soutěž na dodavatele.

"Bohužel v současné době není znám dotační titul, který by nám umožnil realizovat tento záměr," řekl Pieter. Kraj chce podle něj ale vyjmout z projektu zateplení objektu a žádat na něj dotace u Operačního programu Životní prostředí. "Všechno ostatní budeme hradit z vlastních zdrojů," řekl Pieter. Rekonstrukce by měla být hotova do konce příštího roku. Liberecký kraj koupil i okolní pozemky a objekt dílen, které by se měly rekonstruovat v dalších etapách. "Chceme vybudovat podnikatelský inkubátor a zlepšit příjezd a vzhled," dodal hejtmanův náměstek.

Administrativní budova nabízí zhruba 3480 metrů čtverečních kancelářských ploch. Už dnes tam působí Agentura regionálního rozvoje nebo koordinátor krajské dopravy Korid LK. Přestěhovat by se tam mohl Euroregion Nisa nebo Státní fond životního prostředí. Klíčová je ale pobočka Centra pro regionální rozvoj ČR (CRR), která má sloužit jako kontaktní pracoviště Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Kraj už nabídl ministerstvu pro místní rozvoj prostor pro libereckou pobočku centra, vzniknout by totiž měly v každém krajském městě. Přestože obvyklá cena pronájmu v této lokalitě je podle znalců 1560 korun za metr čtvereční a rok, ministerstvu ho kraj nabízí za 1050 Kč. Stát totiž ve městě vlastní budovu bývalého okresního úřadu, kde může centrum získat prostor právě za tuto cenu. Podle Pietera ale může kraj nabídnout lepší podmínky, parkování, objekt je bezbariérový a v dosahu MHD.

Související články:
Evropský dům v Liberci 5.1.2015


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz