Přestavba hornického domku

Přestavba hornického domku

Podlesí, okres Příbram

(27. 2. 2019) Tomáš Petrášek

   
 
 
 
 

Přestavba hornického domku

S investorem Kubou se známe od dětství z naší rodné jihočeské vsi. Je to ležérní chlap, profesí pilot, velký skaut a tramp. Po letech mě Kuba oslovil s přestavbou domku ve vesničce u Příbrami, která se stala kvůli práci novým domovem pro jeho mladou rodinu. Spolupráce začala už výběrem lokality. Společně jsme navštívili několik vytipovaných objektů, než jsme narazili na dům v Podlesí, jehož poloha na kraji lesa nám učarovala.
Řešení přestavby vychází z velkorysého propojení vnitřních prostor, respektujícího logiku původního konstrukčního rastru ve tvaru písmene H, který byl výrazně patrný na prapůvodních půdorysech z archivu. Jeho novodobou oslavou jsou masivní dřevěné překlady a průvlaky. Tyto nosné prvky byly záměrně opracovány spíše hrubším způsobem, hrany jsou často nepravidelné, a detail je tak víc tesařský než truhlářský. Chtěli jsme tak podpořit haptičnost stavby, kterou tak můžeme zakoušet více smysly než jen zrakem.
Výsledný prostor s různou výškou podlah je díky zvětšení některých oken dobře prosvětlený a vtažený do děje zahrady i navazujícího lesa. Výrazným prvkem interiéru je i panoramatické lesní dvojokno s efektem iluzivního zrcadlení, který lze vnímat z hlavního těžiště prostoru. Inovativním řešením u této rekonstrukce je paradoxně návrat k tradici, avšak přizpůsobený současným požadavkům na obytnost.
Stavba probíhala částečně svépomocí i za pomoci menších firem z okolí s různorodou kvalitou. Během stavby se Kuba zamiloval do podlahy z půdovek a povalového stropu, který jsme odkryli během procesu. Obojí dalo výsledku podstatně rustikální ráz, který je vlastní Kubovi i jeho manželce Páje, která s ním sdílí čundráckou vášeň.

Autorská zpráva
Foto: DEBYT


Autor: DEBYT  – Ing.arch. Tomáš Petrášek
Základní rozměry domu: 10,37 m/13,23 m
Užitná plocha: 215 m2
Obestavěný prostor: 939,5 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz