Přestavba hotelu Avion v Brně

Přestavba hotelu Avion v Brně

(24. 3. 2011) Plány majitele Stanislava Berouska s národní kulturní památkou se prý "zásadně" změnily.
Hotel z roku 1928 je navíc raritou, patří mezi nejužší hotely v Evropě. Je zavřený od loňského ledna.
Na původních plánech rekonstrukce spolupracoval majitel s architektkou Evou Jiřičnou. Zrekonstruovaná perla Brna měla podle nich nabídnout návštěvníkům 37 pokojů, prosklenou terasu s výhledem na město i vinotéku v podzemí.

 
 
 
 

Přestavba hotelu Avion v Brně

Plány majitele Stanislava Berouska s národní kulturní památkou se prý "zásadně" změnily.
Hotel z roku 1928 je navíc raritou, patří mezi nejužší hotely v Evropě. Je zavřený od loňského ledna.
Na původních plánech rekonstrukce spolupracoval majitel s architektkou Evou Jiřičnou. Zrekonstruovaná perla Brna měla podle nich nabídnout návštěvníkům 37 pokojů, prosklenou terasu s výhledem na město i vinotéku v podzemí.

Majitel Avionu nezažádal o dotaci na opravu, osud hotelu nejistý

Hotel Avion v Brně - autorkou rekonstrukce je Eva Jiřičná (zdroj: TravelGuide.cz) Hotel Avion v Brně - autorkou rekonstrikce je Eva Jiřičná (zdroj: TravelGuide.cz) Brno 23. března (ČTK) - Majitel funkcionalistického hotelu Avion v centru Brna Stanislav Berousek nepožádal o dotaci z evropských fondů na opravu objektu, jak uvedl před téměř půl rokem. Jeho plány s národní kulturní památkou se prý "zásadně" změnily. Sdělil to ČTK bez dalších podrobností. Osud slavného objektu je tak nejistý.

Berousek loni na podzim uvedl, že pokud se mu podaří získat prostředky na rekonstrukci slavné budovy, začne s ní letos. Termíny původně plánované obnovy hotelu z 20. let minulého století už se posouvaly několikrát, naposledy se mělo začínat loni na jaře. Berousek však při poslední žádosti o příspěvek z EU loni neuspěl.

"Žádáme znovu o dotaci, výsledky by měly být v únoru. Myslím, že bychom to tentokrát mohli dostat," uvedl Berousek loni v listopadu a dodal, že celková rekonstrukce by přišla na 80 milionů korun.

Vláda loni v únoru zařadila Avion do skupiny staveb s nejvyšší památkovou ochranou. Prohlášení památek za národní kulturní památku (NKP) znamená jejich přeřazení do vyšší kategorie, deklaruje se jejich mimořádný kulturní význam.

Naposledy, loni na jaře, funkcionalistická památka od architekta Bohuslava Fuchse nedostala peníze z programu EU, který rozděluje finance pro jižní Moravu a Vysočinu. Žádost neuspěla i kvůli tomu, že prý je v centru Brna řada hotelů a další už turisté nevyužijí. Podle odborníků však porovnávání Avionu s běžnými turistickými hotely v centru nebylo správné.

Související články:
Funkcionalistický hotel Avion v Brně čeká oprava podle Jiřičné 22.4.2009

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.