Přestavba kampusu UK v Jinonicích

Přestavba kampusu UK v Jinonicích

U Kříže 8 a 10, 158 00 Praha 5 - Jinonice

(18. 10. 2019) Autorkou projektu je Miroslava Tylšová z architektonického ateliéru APRIS 3MP

   
 
 
 
 

Přestavba kampusu UK v Jinonicích

(ČTK) - Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) zahájila dostavbu a modernizaci kampusu v pražských Jinonicích, která by měla být hotová do konce roku 2021. Proděkan FSV Tomáš Karásek ČTK sdělil, že projekt, zahrnující stavbu nové budovy a modernizaci současné, vyjde na zhruba 870 milionů korun. Většinu fakulta uhradí z evropských peněz. Výuka se bude muset v polovině příštího roku přesunou do provizorních prostor, které nyní fakulta shání. Na základní kámen dnes poklepali zástupci fakulty, univerzity a ministerstva školství.

Areál v Jinonicích nyní tvoří dvě budovy se čtyřmi a šesti nadzemními podlažími, které se dostavěly kolem roku 2000. Původně měly sloužit úředníkům ministerstva školství a podle vedení fakulty i s ohledem na své stáří neodpovídají požadavkům na moderní vysokoškolský kampus.

Podle Karáska, který je garantem projektu, vyjdou stavební práce na zhruba půl miliardy, zbytek financí si vyžádá vybavení. Do plánované nové budovy se přesune knihovna, která je nyní neprakticky rozdělena na dvě části, a vzniknou tam prostory pro společné a individuální studium. Do areálu by se po rozšíření měl z budovy na Smetanově nábřeží přesunout Institut komunikačních studií a žurnalistiky, pro který fakulta vybuduje rozhlasovou a televizní laboratoř. Budovu na Smetanově nábřeží si podle proděkana fakulta nechá a využije například pro workshopy či konference.

Kvůli pracím se od poloviny příštího roku výuka z Jinonic zhruba na dva roky přesune do provizorních prostor. "Projekt musí být uzavřen nejpozději do roku 2022, kdy končí celé programovací období a je to nepřekročitelný deadline," uvedl Karásek. Dodal, že předpoklad je dokončení budovy a ideálně i kolaudace do konce roku 2021. V první polovině roku 2022 by měl být pořízen nábytek a technologické vybavení a modernizovaný areál by měl začít znovu sloužit studentům od zimního semestru téhož roku.

FSV objekt sdílí s fakultou humanitních studií (FHS) a s částí filozofické fakulty (FF). Prvně zmíněná podle Karáska dokončuje přestavbu objektu v Troji, kam se bude v nejbližší době stěhovat. Výhledově by se měly přesunout i katedry FF tak, aby v areálu působila jenom FSV, doplnil proděkan.

Náměstek ministerstva školství Václav Velčovský uvedl, že dostavba je z pohledu financování z evropských jedním z největších projektů Univerzity Karlovy v tomto programovém období. "Město univerzitě poskytuje potřebnou součinnost spojenou s výstavbou, ať už výpůjčkou pozemků, tak i dočasným zázemím," uvedl radní Prahy Jan Chabr (TOP 09).

UK hodlá letos do výstavby a rekonstrukce různých budov investovat přibližně 2,5 miliardy korun. Kromě přestavby bývalé menzy kolejí 17. listopadu pro fakultu humanitních studií chce letos dokončit výstavbu nového pracoviště matematicko-fyzikální fakulty v Troji.

Doplněno Stavbaweb:
Autorkou projektu je Miroslava Tylšová z architektonického ateliéru APRIS 3MP s. r. o.

Projekt na stránkách ateliéru
Další informace o projektu najdete na stránkách Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 10. 2019 20:08:27. Re: Přestavba kampusu UK v Jinonicích. Radomíra Sedláková

 
 
 
 

18. 10. 2019 20:08:27. Re: Přestavba kampusu UK v Jinonicích. Radomíra Sedláková

  A tohle se může bez architektonické soutěže? Copak to je soukromá škola? Na rozdíl od zámku ve Svijanech, který se povedl, tohle vypadá dost hrůzně. Ono vedle bydlí dost lidí a představa, že budou muset od metra po tolika schodech není zrovna lákavá. Ale nejde jen o to.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz