Přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Pátkova 5, Praha 8, Libeň

(10. 11. 2021) Kuba & Pilař architekti

   
 
 
 
 

Přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Původní objekty menzy a kolejí architekta Karla Pragera zůstaly jen torzem nedokončeného areálu univerzitního kampusu na břehu Vltavy. Samotná menza nebyla nikdy plně využita k zamýšlenému účelu. Stavba z 80. let minulého století s náročnou konstrukcí zvedaných stropů a hlubokou centrální čtvercovou dispozicí měla nespornou architektonickou kvalitu odpovídající době svého vzniku. Pro nové využití Fakultou humanitních studií však byla nutná radikální proměna.


Návrh přestavby zachoval vnější tvar, podlažnost a proporce původního objektu. Zásadním zásahem bylo vytvoření velkorysého centrálního prostoru dvorany s horním osvětlením pronikajícím mezi nosníky střešního světlíku. Dvorana je srdcem a společenským centrem fakulty, současně i prostorovou spojnicí všech tří podlaží. Vstup do objektu na úrovni zvýšeného plata nabízí snadné propojení jednotlivých podlaží pomocí dvou odlišně formovaných jednoramenných schodišť. Po obvodu dvorany jsme umístili konzoly galerií s přístupem do seminárních místností, pracoven pedagogů a dvojici výtahů s únikovými schodišti. Na nejnižší úrovni dvorany jsou velké společné posluchárny, aula, fakultní knihovna a děkanát.

Mezi použitými materiály převládá pohledový beton kombinovaný s jemnou kovou sítí podhledů, černá stěrka podlahy a bílé truhlářské prvky a nábytkové vybavení. Prostoru dominuje variabilní sestava odpočinkového sedacího nábytku v oranžové barvě.

Předsazený celoprosklený strukturální fasádní plášť byl navržen především jako akustická ochrana proti hluku ze šestiproudé komunikace Městského okruhu v blízkosti objektu. Zdvojená fasáda současně umožňuje přirozené větrání a regulované stínění vnitřních prostor. Zaoblení prosklených nároží je odkazem na původní architektonické ztvárnění stavby.

Autorská zpráva
Foto: David Korsa

Autoři: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Martin Klimecký; spolupráce AED project, a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.1159276
14.4443720
Přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Přestavba menzy Koleje 17. listopadu
Pátkova 5
Praha 8, Libeň

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz