Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních

Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních

(1. 4. 2019) Dosavadní návrhy na umístění koncertního sálu vždy narazily na zamítavý postoj památkářů

 
 
 
 

Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních

(ČTK) - Ověřovací studii vestavby koncertního sálu do Císařských lázní v Karlových Varech zpracuje pro město architekt Petr Hájek. Renomovaný odborník má zjistit, jestli a za jakých podmínek by se do objektu, který je národní kulturní památkou, vešel plnohodnotný koncertní sál tak, aby zároveň neohrozil památkově cenné prvky.

Městská rada na svém posledním zasedání schválila to, aby byla studie zadána prostřednictvím Kanceláře architektury města Karlovy Vary. Cena studie by měla být 450.000 korun a hotova má být do konce června letošního roku. Podle schválené výjimky z pravidel o zadávání zakázek byl osloven jediný uchazeč, a to právě architekt Petr Hájek, s kterým už město dříve spolupracovalo.

Dosavadní návrhy na umístění koncertního sálu, který by splňoval požadavky Karlovarského symfonického orchestru, narazily vždy na zamítavý postoj památkářů. Návrhy totiž zasahovaly do prostor bývalých lázeňských koupelen, které ale patří mezi nejcennější prvky historické lázeňské budovy.

Samotnou budovu, která je v majetku Karlovarského kraje, začne kraj opravovat v letošním roce. Už zveřejnil předběžné oznámení o vypsání veřejné zakázky.

Pokud Karlovy Vary připraví takovou studii vestavby koncertního sálu, která dostane souhlas památkářů, může město podle dohody s krajem za vlastní prostředky na rekonstrukci navázat vestavbou sálu. Ta by měla podle odhadů stát asi 150 milionů korun, a to nad rámec 100 milionů korun, kterými se město zavázalo podpořit rekonstrukci Císařských lázní. Celkové odhadované náklady na rekonstrukci jedné z nejcennějších historických staveb v lázeňském městě mají být více než 500 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o připravovaném projektu najdete na stránkách www.cisarskelazne.cz.

Související články:

Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech  21.1.2019 
Rekonstrukce Císařských lázní  10.3.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 4. 2019 17:00:13. Re: Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních. Lea Nardová

  Chtěla bych v tom mít, pane ministře kultury Staňku, konečně jasno. Tak novostavba olomouckého SEFO, vyždaduje bezpodmínečně architektonickou soutěž. Byť je už 10 let uzavřena smlouva na zpracování projektu v souladu se zákonem o ZVZ.
A teď čtu, že věřovací studii zásahu do památkového objektu Císařských lázní v Karlových varech je možné zadat bez arch. soutěže. A přitom jde v obou případech o peníze z veřejného rozpočtu....
O co mi jde:
Ve vsi, kde bydlím, žije toulavý pes Rek, takže je vlastně veřejným vlastnictvím. Potřebuje novou boudu, kterou zaplatí obec z veřejných peněz. A já teď nevím - soutěžit? Nesoutěžit?

2. 4. 2019 15:06:44. Re: Re: Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních. Jitka

  Pan ministr kultury Staněk má k památkám velmi svérázný vztah. Teď prý chce zrušit i památkovou ochranu OD Kotva. Tohle není jen nové koště, co dobře mete, tohle je přímo tornádo, kterému je jedno, co zničí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz