Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních

Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních

(1. 4. 2019) Dosavadní návrhy na umístění koncertního sálu vždy narazily na zamítavý postoj památkářů

 
 
 
 

Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních

(ČTK) - Ověřovací studii vestavby koncertního sálu do Císařských lázní v Karlových Varech zpracuje pro město architekt Petr Hájek. Renomovaný odborník má zjistit, jestli a za jakých podmínek by se do objektu, který je národní kulturní památkou, vešel plnohodnotný koncertní sál tak, aby zároveň neohrozil památkově cenné prvky.

Městská rada na svém posledním zasedání schválila to, aby byla studie zadána prostřednictvím Kanceláře architektury města Karlovy Vary. Cena studie by měla být 450.000 korun a hotova má být do konce června letošního roku. Podle schválené výjimky z pravidel o zadávání zakázek byl osloven jediný uchazeč, a to právě architekt Petr Hájek, s kterým už město dříve spolupracovalo.

Dosavadní návrhy na umístění koncertního sálu, který by splňoval požadavky Karlovarského symfonického orchestru, narazily vždy na zamítavý postoj památkářů. Návrhy totiž zasahovaly do prostor bývalých lázeňských koupelen, které ale patří mezi nejcennější prvky historické lázeňské budovy.

Samotnou budovu, která je v majetku Karlovarského kraje, začne kraj opravovat v letošním roce. Už zveřejnil předběžné oznámení o vypsání veřejné zakázky.

Pokud Karlovy Vary připraví takovou studii vestavby koncertního sálu, která dostane souhlas památkářů, může město podle dohody s krajem za vlastní prostředky na rekonstrukci navázat vestavbou sálu. Ta by měla podle odhadů stát asi 150 milionů korun, a to nad rámec 100 milionů korun, kterými se město zavázalo podpořit rekonstrukci Císařských lázní. Celkové odhadované náklady na rekonstrukci jedné z nejcennějších historických staveb v lázeňském městě mají být více než 500 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o připravovaném projektu najdete na stránkách www.cisarskelazne.cz.

Související články:

Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech  21.1.2019 
Rekonstrukce Císařských lázní  10.3.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 4. 2019 17:00:13. Re: Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních. Lea Nardová

  Chtěla bych v tom mít, pane ministře kultury Staňku, konečně jasno. Tak novostavba olomouckého SEFO, vyždaduje bezpodmínečně architektonickou soutěž. Byť je už 10 let uzavřena smlouva na zpracování projektu v souladu se zákonem o ZVZ.
A teď čtu, že věřovací studii zásahu do památkového objektu Císařských lázní v Karlových varech je možné zadat bez arch. soutěže. A přitom jde v obou případech o peníze z veřejného rozpočtu....
O co mi jde:
Ve vsi, kde bydlím, žije toulavý pes Rek, takže je vlastně veřejným vlastnictvím. Potřebuje novou boudu, kterou zaplatí obec z veřejných peněz. A já teď nevím - soutěžit? Nesoutěžit?

2. 4. 2019 15:06:44. Re: Re: Petr Hájek zpracuje studii sálu v Císařských lázních. Jitka

  Pan ministr kultury Staněk má k památkám velmi svérázný vztah. Teď prý chce zrušit i památkovou ochranu OD Kotva. Tohle není jen nové koště, co dobře mete, tohle je přímo tornádo, kterému je jedno, co zničí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.