Při opravě vily v Novém Jičíně objevili dělníci historický výtah

Při opravě vily v Novém Jičíně objevili dělníci historický výtah

(25. 8. 2014) Nový Jičín 20. srpna (ČTK) - Historický výtah a původní posuvné dveře z období první republiky objevili v podkroví dělníci, kteří rekonstruují mateřskou školu sídlící v památkově chráněné Hückelově vile v Novém Jičíně.

 
 
 
 

Při opravě vily v Novém Jičíně objevili dělníci historický výtah

Nový Jičín 20. srpna (ČTK) - Historický výtah a původní posuvné dveře z období první republiky objevili v podkroví dělníci, kteří rekonstruují mateřskou školu sídlící v památkově chráněné Hückelově vile v Novém Jičíně.


Obě konstrukce zakrývaly deska a omítka, takže celá desetiletí nikdo nevěděl, co se za stěnou skrývá, informovala mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

V mateřské škole v Revoluční ulici se buduje další oddělení pro děti. Kvůli tomu tam dělníci opravují střechu a přestavují podkroví. Přitom narazili na výtah a dveře z doby, kdy rodina majitelů kloboučnické továrny nechala ve svém sídle z roku 1898 udělat stavební úpravy. "Město společně s památkáři usiluje o zachování a restaurování objevených konstrukcí," uvedla Machková.

U výtahu se dochovalo kování u dýhovaných dveří i ovládací panel. Posuvné dveře, jež zajíždějí do dutiny ve zdi, zase mají podle mluvčí zdobnou profilovanou zárubeň a pozoruhodný pojezdový mechanismus. "Jedná se o hodnotné historické konstrukce, které dokládají dobovou úroveň stavitelství, dobovou uměleckořemeslnou úroveň a vkus," uvedla ve svém vyjádření Marie Bartošová z Národního památkového ústavu v Ostravě.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz