Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách

Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách

náměstí J. A. Alise, 261 01 Příbram

(21. 1. 2020) Nová podoba náměstí v Příbrami by měla vzejít z architektonické soutěže

 
 
 
 

Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách

(ČTK) - Nová podoba náměstí J. A. Alise na Březových Horách v Příbrami by měla vzejít z architektonické soutěže. Její vyhlášení navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá. Podle uskupení A-tým, které sdružuje zejména architekty spjaté s Příbramí, je vyhlášení veřejné architektonické soutěže nejvhodnější variantou, z níž mohou vzejít různorodé návrhy a ohromné množství invence.

"I přes větší složitost a časovou náročnost takové akce doufáme v její hladký průběh, výhledově napřesrok bychom tak mohli znát novou podobu centrálního prostoru Březových Hor,"
sdělil ČTK za A-tým architekt a stavební historik Michal Profant.

Starosta Jan Konvalinka (za ANO) takové řešení podporuje. "Mně osobně se ta architektonická soutěž, vůbec ten nápad, líbí. Vnímám Březové Hory jako svébytnou část města a myslím si, že by bylo dobré, aby oni sami si tak trochu mohli říci, co v této části města chtějí a nechtějí," řekl na adresu iniciátorů soutěže.

Jelikož se návrh zrodil až závěrem roku, nejsou náklady na soutěž zahrnuty do letošního rozpočtu. Radnice si s tím ale podle starosty poradí. "Pokud nějaký náklad vznikne ještě v tomto roce, bude moci být sanován z rezerv odboru investic a rozvoje města," dodal Konvalinka.

Podle členky A-týmu Markéty Škodové, která zároveň zasedá v osadním výboru Březové Hory, si náměstí J. A. Alise zaslouží velkou pozornost nejen kvůli lidem, kteří tu bydlí, ale i kvůli desetitisícům turistů, kteří tudy každoročně projdou při návštěvě Hornického muzea.

"Centrum Březových Hor je vizitkou celé Příbrami a to, že tento prostor je naše 'rodinné stříbro', zohledňuje nejen jeho historie, dochovanost, ale i památková ochrana,"
uvedla Škodová. Proto je ráda, že vedení Příbrami přijalo za svůj návrh osadního výboru Březových Hor, aby se uvažovaná rekonstrukce náměstí neodvíjela od výběrového řízení na dodavatele projektové dokumentace, ale na základě architektonické soutěže. Na formulaci jejího zadání by se podle Škodové měli kromě odborníků a úřadů podílet i místní.

"Avizovaný krok radnice, který by byl de facto prvním reálným využitím v jiných městech osvědčené praxe, by se mohl stát impulzem pro systematické vypisování soutěží při řešení větších investic do veřejného prostoru a staveb v Příbrami," míní Profant.

Doplněno Stavbaweb:

Markéta Škodová, Michal Profant: Budoucí podoba nám. J. A. Alise si zaslouží architektonickou studii

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz