Pikniková místa ve Stromovce

Pikniková místa ve Stromovce

(11. 8. 2020) Autorem návrhu je krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05. 

   
 
 
 
 

Pikniková místa ve Stromovce

Grilování v pražské Stromovce patří k nejoblíbenějším letním aktivitám. Magistrát hlavního města Prahy proto zadal vytvořit několik kvalitních míst s piknikovým a grilovacím zázemím. Pilotní lokalita v prostoru mezi železniční tratí a Vltavou se právě otevřela. Autorem návrhu, který šikovně spojuje betonový gril, betonové podesty s autentickými otisky listů místních stromů a atypický dubový mobiliář, je krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

Letošní léto trávíme více než když dříve ve městě. Posedět v parku s přáteli, sejít se na grilování nebo odpolední piknik tak může skvěle osvěžit pracovní týden. Investor projektu Magistrát hlavního města Prahy se rozhodl podtrhnout potenciál těchto volnočasových míst v parku Stromovka. Vznikl tak pilotní projekt piknikových míst, na kterých se návštěvníci nemusí obývat vyšlapaného bahna po deštích, poničené uchozené trávy ani si nosit vlastní gril.

Nové piknikové místo sestává ze dvou betonových podest, do kterých jsou otištěny lístky a větve z místních dřevin. Hrubá textura a barva betonu zapadá do přírodního prostředí. Mělce vyražené obtisky listí a větví umocňují charakter místa.

„Projekt piknikového místa ve Stromovce je náš autorský návrh včetně podesty, sezení i grilu. Hýčkáme a mazlíme si ho od samotného začátku. Listy, které jsme otiskli do betonové podesty, se ve Stromovce nasbíraly na podzim a zimu přečkaly v glycerinu. Jakmile přišlo jaro, udělali jsme se stavbou pár zkoušek a doladili recepturu betonové směsi. Přírodní dekor podtrhuje charakter místa. Musím říct, že podobná jedinečná místa, která reagují na dané prostředí a kontext, mám nejraději a neumím si bez nich dobrou realizaci představit,“ popisuje architektka Martina Forejtová z ateliéru krajinářské architektury Land05.

Uprostřed větší podesty najdete autorský betonový gril ve tvaru dlouhého hranolu, který byl navržen a vyroben speciálně pro tento projekt. Moderní design reaguje na městský park. Myslelo se rovněž na odolnosti vůči vandalismu. Tmavě šedá barva grilu navíc dobře vynikne na světlé podestě.

Atypický dřevěný stůl, lavice a sedací hranoly doplňují gril o posezení. Architektka kladla při tvorbě návrhu důraz nejen na originální design, ale také na pevnost, odolnost vůči zatížení a především minimální údržbu. Veškeré dřevěné prvky mobiliáře jsou navrženy z kvalitního dubové dřeva.

Piknikové místo se stane přirozeným lákadlem velkého množství návštěvníků parku. Počítá se také s tím, že pohyb lidí bude přirozeně přesahovat betonovou podestu. Okolí je proto upraveno odolným štěrkovým trávníkem. Nedochází tak k sešlapu a degeneraci trávníků a místo zátěž sešlapem naopak dobře snáší.

Architektonické studio Land05 má připraveny výkresy dalších čtyř piknikových míst. Každé místo reaguje na uspořádání stávajících stromů a je zcela jiné. Když se pilotní projekt osvědčí, budou se ve Stromovce postupně objevovat další stanoviště městského grilování a odpočinku.
tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz