Pilana Karbid

Pilana Karbid

Hulín; Zlínský kraj

(14. 5. 2021) ellement architects

   
 
 
 
 

Pilana Karbid

Mladá rodinná česká firma se zabývá výrobou karbidových nástrojů; za osm let existence došlo k rozvoji výroby a dnes zaměstnává 45 lidí. Ve dvou etapách vznikla nová hala a na ni navazující administrativní budova.

 
Hlavním tématem našeho návrhu byla komunikace uvnitř budovy, vizuální kontakt a potřeba být si na blízku. Pro novou stavbu bylo důležité zohlednit omezený prostor bez perspektivy růstů do okolí. Na parcele o rozměru 2450 m2 vznikla nejdříve jednopodlažní hala. Na ni navázala třípodlažní stavba s převislým horním patrem, které je možné doplnit o další poschodí a předprostorem.
 
Hala obdélníkového půdorysu splňuje požadavky pro výrobu – je tu dostatek denního světla, které proniká hlavními okny a světlíky orientovanými na severní stranu. Prostor je přehledný a čistý s celoročně stabilní teplotou pohybující se okolo 24 °C. Hala má pochozí zelenou střechu, opláštěná je sendvičovými panely, které přecházejí na administrativní část. Třípodlažní budova administrativy je monolitickým betonovým skeletem, který je přiznaný v interiéru. Kanceláře mají svým rozměrem a nízkou světelnou výškou blíže pokojům v rodinných domech než v rozlehlých openspace. Důležitým komunikačním prvkem uvnitř objektu je malé zastřešené atrium, jímž proniká světlo. Stěny halové i administrativní části jsou ve velké míře transparentní, jen výtahová šachta a vstup do domu je zvýrazněný modrou firemní barvou. Z jedné budovy je možné vidět do druhé a naopak. Průhled na pracující firmu funguje také z exteriéru. V atriu jsou ochozy, které slouží jako místo setkávání a zároveň cesta na zelenou střechu. Společně s novými objekty došlo i k úpravě parkoviště.

Autorská zpráva
Foto: Boysplaynice

Autoři: Hana Maršíková, Jitka Ressová, Jan Pavézka; spoluautoři Kateřina Páterová, Ondřej Stolařík; spolupráce Jakub Bachman, Pavel Gurecký, Pavel Ohnoutek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.3168925
17.4637476
Pilana Karbid

Pilana Karbid
Hulín; Zlínský kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz