Příprava projektu stavby nové výškové budovy v Ostravě pokračuje

Příprava projektu stavby nové výškové budovy v Ostravě pokračuje

(15. 10. 2021) Zastupitelstvo města odsouhlasilo dohodu s investorem

   
 
 
 
 

Příprava projektu stavby nové výškové budovy v Ostravě pokračuje

Vyjádření k jednání Zastupitelstva Statutárního města Ostravy.

Uzavření dodatku ke kupní smlouvě mezi společností RT TORAX a Statutárním městem Ostrava je důležitým milníkem projektu výstavby výškové budovy v prostoru Nové Karoliny a posouvá projekt do další fáze.

Smluvní dodatek, který schválilo Zastupitelstvo Ostravy na svém dnešním zasedání, definuje podmínky pro jednotlivé fáze projektové přípravy a stavby nové budovy, závazky investora a také součinnost Ostravy nutnou pro realizaci projektového záměru. V souladu se smluvními podmínkami budou nyní stanoveny přesné termíny pro územní řízení, stavební povolení a kolaudaci budovy.

„Naším zájmem je začít stavět co možná nejdříve. Tohle je však budova, kterou v naší zemi ještě nikdo nestavěl. Projektová příprava, statika, bezpečnost i architektura tohoto projektu je výjimečná svou náročností i rozsahem. Osobně jsem proto moc rád, že se podařilo najít shodu na zásadních pilířích dohody o realizaci našeho záměru v Ostravě a my můžeme pokračovat v přípravách,“ uvedl partner a zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring. 

Kromě hlasování zastupitelů Ostravy, které posouvá projekt do další fáze přípravy, je důležité souhlasné stanovisko příslušných útvarů Magistrátu města Ostravy. A Odbor územního plánování a stavebního řádu jako příslušný orgán státní památkové péče vydal v tomto týdnu souhlasné stanovisko se záměrem stavby této výškové budovy.

„Jsme rádi, že orgán státní památkové péče vzal v potaz naše připomínky k odbornému stanovisku Národního památkového ústavu a shledala záměr přípustný v plném rozsahu. Výstavba výškové budovy nenaruší specifické hodnoty městské památkové zóny a bude spoluvytvářet nové panorama města Ostravy,“ zdůraznil architekt a spoluautor návrhu Jiří Soukup. Výšková budova je navržena ve tvaru přesýpacích hodin, v polovině otočených o devadesát stupňů. 


Návrh výškové budovy na pozemku bývalé koksovny Karolina vznikl ve spolupráci dvou architektonických ateliérů CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a STUDIA ANARCHITEKT. Nová budova nabídne rezidenční bydlení s výjimečnými výhledy na Ostravu, prostory pro komerční využití, hotel, a také prostory pro veřejně přístupné plochy v parteru, posledním vyhlídkovém patře a dalších částech budovy.  

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 10. 2021 20:54:36. Re: Příprava projektu stavby nové výškové budovy v Ostravě pokra... Jitka

  Ani samospráva ani investor nejsou oprávněni ovlivňovat státní správu a stanovovat jí "přesné termíny pro územní řízení, stavební povolení a kolaudaci budovy". Jakou právní platnost tedy má tahle smlouva? Neukazuje se tady opět, že se samosprávy státní správu snaží ovlivňovat, i když oficiálně tvrdí, že systémová podjatost neexistuje?

16. 10. 2021 11:45:28. Re: Re: Příprava projektu stavby nové výškové budovy v Ostravě p... Lea Nardová

  Nepochybně... Ale jádro pudla je někde jinde: Samospráva by měla vysvětlit, jaký je motiv pro výstavbu ostravské Tour Montparnasse? Je to zoufalý nedostatek kancelářských a obytných ploch, a zastavitelného místa ženoucí cenu pozemků do astronomických výšek? Anebo si ostrava jenom léčí nějaký mindrák? Neříám to ironicky... Jsem hluboce přesvědčena, že pokud se ostravská Tour Montparnasse skutečně postaví, po čase bude tento trochu směšný emancipační výkřik hodnocen podobně, jako její pařížská inspirace...i když tam měl její vznik jiné motivy. Nicméně přeji Ostravě a jejím obyvatelům, aby její samospráva řešila městské ambice urbanisticky ohleduplněji a Ostrava si našla svoji La Defence...existuje-li objektivně hlad po destiticících m2 kancelářských a obytných ploch...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz