Přístavba k rodinnému domu

Přístavba k rodinnému domu

Poříčí nad Sázavou

(29. 7. 2019) 0,5 Studio

   
 
 
 
 

Přístavba k rodinnému domu

Dům z roku 2013 byl již příliš těsný, rodina se rozrostla a potřebovala více prostoru pro své věci, ale především pro spokojený život mezi nimi. Navrhli jsme přístavbu, která navazuje na stávající dům, avšak nové provozní požadavky tu vedly k odlišným poměrům hmoty. Kompozice tvarově navazuje na vesnický ráz okolí, které tak přirozeně dotváří. Nový dům drží stejný jazyk fasády a střechy, navazuje na půdorysnou šířku původního domu, je ale vyšší a komfortnější. Konstrukčně se jedná o zděnou stavbu z broušených cihelných bloků s ocelovou nosnou konstrukcí prvního patra a příhradovou konstrukcí podkroví.
Dům se sedlovou střechou se otevírá k jižní straně, směrem do zahrady. Tam směřuje i dominantní terasa, uvozující podestu, která obě stavby propojuje. Nový prosklený vstup je situován ze zahrady, krček mezi oběma domy vytvořil v přízemí vstupní halu. V patře je na krčku umístěna terasa umožňující dostatečné osvětlení přirozeným světlem pro dětské pokoje, umístěné v původním domě. Terasa je i společným sdíleným prostorem mezi ložnicí rodičů a dětí.
Při vstupu do haly se ocitneme mezi kuchyní a jídelnou v původní části domu a velkorysým obytným prostorem v novém objektu. Naproti prosklenému vstupu ústí velké okno směrem do ulice. To umožňuje výhled na přilehlý potok s malým jezem. Hned vedle vstupu do obytného prostoru stoupají schody do druhého patra. Nová obytná část je propojena se zahradou posuvnou prosklenou stěnou ústící na terasu.
Interiér: Stěny jsou obloženy dřevěnými obklady, které navazují na prosklený krb, okolí krbu bylo upraveno stěrkou, funkčně vyhovující provozu ohniště. V dřevěném obložení jsou ukryty tajné dveře do prostoru pod schody, který slouží pro provoz krbu. Na krb navazuje dominantní část obytného prostoru, podélná čalouněná lavice. Ta je uvozena lamelovým snížením u stropu, vyvedeném ze dřeva a navazujícím na obklady stěn. Tento lamelový prvek stáčející se v obloucích od sedačky ke krbu je zároveň tlumeným osvětlením. Celé místo nabízí pohodlné, intimní posezení. Motiv oblých prvků a ploch prochází celou realizací interiéru přístavby. V obývacím pokoji je takto tvarována stěna s dřevěným obkladem, přecházejícím až k sezení a jeho podhledu. V prostoru přízemí jsou pro osvětlení použita vestavěná světla ve stropě.
Prostory schodiště a podesty v patře osvětluje shora dlouhé horizontální okno. Z podesty v patře jsou přístupné všechny místnosti: koupelna s toaletou, ložnice a pracovna. Lze odtud také vystoupat sklopnými schody do podkroví, určenému k ukládání věcí. Z podesty je možné vystoupit také na terasu mezi novým a stávajícím domem. Do stejné části terasy lze vystoupit i z dětských ložnic v původní stavbě. Společný prostor je vhodný pro hru a trávení volného času. Velkorysou terasu doplňuje balkon orientovaný do zahrady. Vytváří venkovní obytnou platformu, která částečně nahrazuje plochu zahrady zabranou přístavbou. Z pracovny a ložnice je možné vyjít na společný balkon. Ten v přízemí tvoří příjemné zápraží a krytí pro terasu na úrovni terénu. V patře se opět objevuje jednotící detail interiéru – oblé plochy – a to jako oblý fabion v pozici obvodových stěn s okny.

Přístavba domu umožnila klientům získat dostatek prostoru nejenom pro každého z nich, ale především pro společné setkávání – ať již v kvalitním interiéru obytného prostoru s krbem, či na venkovních rozlehlých terasách. To vše v příjemném detailním zpracování, kde je umístění všech prvků přirozeně promyšleno.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo Autor: 0,5 Studio - MgA. Vít Svoboda , MgA. Pavel Nový   
Realizační firma: Vejvoda, spol. s.r.o
Užitná plocha: 94 m2, terasa 33 m2
Zastavěná plocha: 77 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz