Pivovar v Plasích prošel obnovou, poslouží centru stavitelství

Pivovar v Plasích prošel obnovou, poslouží centru stavitelství

(6. 1. 2014) (ČTK) - Bývalý pivovar v areálu kláštera v Plasích na Plzeňsku získal zpět podobu, jakou měl v době výstavby před více než sto lety. Během jeho obnovy, jež stála 100 milionů korun, se našlo několik cenných předmětů a zařízení, mimo jiné dvojice parních strojů z počátku 20. století. ČTK to řekl koordinátor projektu Pavel Kodera.

 
 
 
 

Pivovar v Plasích prošel obnovou, poslouží centru stavitelství

(ČTK) - Bývalý pivovar v areálu kláštera v Plasích na Plzeňsku získal zpět podobu, jakou měl v době výstavby před více než sto lety. Během jeho obnovy, jež stála 100 milionů korun, se našlo několik cenných předmětů a zařízení, mimo jiné dvojice parních strojů z počátku 20. století. ČTK to řekl koordinátor projektu Pavel Kodera.


Obnova pivovaru s historickým mlýnem a domem sládka je součástí velkého projektu Národního technického muzea, které v části komplexu kláštera buduje Centrum stavitelského dědictví za téměř 400 mil. Kč. Lidem se otevře před sezonou 2015.
 
„Když se v 60. letech 20. století přestalo pivo v Plasích vařit, byl pivovar přestavěn na velkosklad. Pivovarské zařízení bylo odstraněno, interiéry přízemí byly zasypány dvoumetrovou vrstvou suti,“ uvedl Kodera. Muzeum chátrající budovy převzalo v roce 2008. Na opravu pivovaru, jenž bude sloužit jako muzeum stavebních prvků, materiálů a konstrukcí, naváže ještě obnova areálu hospodářského dvora.
 
Podle Kodery byly během prací nalezeny například litinové sloupy, které od konce 60. let 19. století podepíraly klenby v přízemí pivovaru. Ve varně byl objeven keramický obklad stěn z roku 1912, pod podlahami se skrývaly dvě pivovarské studny a soustava historických odvodňovacích kanálů. „V mlýnici někdejšího klášterního mlýna byl nalezen barokní krb a pozoruhodné dobové hygienické zařízení, kamenný prevét,“ řekl. Za mimořádný nález pak odborníci označili parní stroje z počátku 20. století, jež byly před bezmála 50 lety zasypány a zabetonovány v pivovarské strojovně, a tak se dochovaly v téměř kompletním stavu. Stroje muzeum zakonzervuje a stanou se součástí připravovaných expozic.
Schematické znázornění aktivit plánovaných v rámci CSD. Zdroj: NTM
Objekt pivovaru také získal zpět svoji typickou dominantu v podobě sladovnického komínu, párníku s plechovým nástavcem. Párník byl do Plas přemístěn ze zanikající sušárny chmele v Hořesedlech na Rakovnicku.
 
Druhá etapa projektu počítá s obnovou areálu hospodářského dvora, kde budou představovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech vznikne zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla, součástí budou zážitkové dílny, lidé si vlastníma rukama budou moci vyzkoušet vyrobit vlastní cihlu, otesat kámen, sestavit zmenšeninu skutečného krovu, seznámit se se zpracováním vápna a další. Stavět se začne počátkem příštího roku.
 
Projekt je financován prostřednictvím z EU a státního rozpočtu.

Související články:
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o Centru stavitelského dědictví v Plasích naleznete na stránkách NTM - zde.

zdroj: Zpravodaj Národního technického muzea 2007
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz