Plavecký areál Šutka

Plavecký areál Šutka

(23. 7. 2012) Bazén s akvaparkem se staví už více než 25 let. Bazén s akvaparkem už je téměř hotov, na konci září by měl začít zkušební provoz. Definitivní dokončení je plánováno do 30. listopadu.

 
 
 
 

Plavecký areál Šutka

Bazén s akvaparkem se staví už více než 25 let. Bazén s akvaparkem už je téměř hotov, na konci září by měl začít zkušební provoz. Definitivní dokončení je plánováno do 30. listopadu.

Rozestavěný aquapark Šutka (zdroj foto: Wikipedie)
Praha schválila vícepráce na Šutce, hotova bude do prosince

(ČTK) - Plavecký areál Šutka bude stát o dalších asi 22 milionů více, než se předpokládalo. Zhotovení víceprací v úterý schválila rada hlavního města. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na webu pražského magistrátu. Podle materiálu, který radní projednali, by měla výstavba areálu stát celkem 623,65 milionu korun bez DPH. Provoz areálu bude navíc podle odhadů města ztrátový, Praha jej bude muset dotovat více než deseti miliony korun ročně.

Dodavatelem stavby je sdružení Šutka, které tvoří společnosti SMP CZ a CL - Evans. Podle schváleného dokumentu je potřeba udělat dodatečné stavební práce, které nebyly součástí původního projektu. Další náklady měl zhotovitel také za období, kdy musel práce kvůli rozhodování města o budoucnosti stavby utlumit. Celková hodnota víceprací je 43 milionů korun bez DPH. Částka se ale sníží o náklady na interiéry a vybavení ve výši asi 21 milionů korun, o které město projekt seškrtalo.

Radní schválili rovněž termíny dokončení stavby. Od 30. září začne zhruba dvouměsíční zkušební provoz. Otevření by se veřejnost mohla dočkat někdy na přelomu listopadu a prosince.

Rada zároveň rozhodla o tom, že areál bude chtít jako celek pronajímat jednomu správci. Kdo to bude, zatím není jasné. Město si chce nejdřív vyzkoušet provozování samo, po roce nebo dvou bude hledat soukromého správce. Důvodem je to, že Praha zatím nedokáže odhadnout náklady nutné na provoz a těžko by tak stanovovala výši nájemného.

Podle ekonomických analýz města, které jsou součástí materiálu pro jednání rady, bude i při plném využití (zprovoznění wellness, posilovny, bowlingu, občerstvení a dalších služeb) areál ztrátový. Ročně jej podle odhadů bude muset město dotovat částkou asi 10,5 milionu korun.

Areál se začal stavět již v roce 1986, stavba byla několikrát zastavena kvůli nedostatku peněz či restituci pozemků. Původní projekt počítal s vybudováním plaveckého bazénu. Projekt se ale několikrát měnil a s tím se měnila i jeho výsledná cena. Současná stavba je jakýmsi hybridem mezi čistě sportovním a rekreačně-zábavním areálem.

"Výsledkem je, že ani pro jednu z těchto funkcí nenabízí ideální podmínky. Pro plné sportovní využití zde schází doplňkový bazén. Naproti tomu areál patrně zcela nenaplní ani funkci rekreačně-zábavní; na to je akvapark příliš malý, nenabízí dostatečný výběr atrakcí a nemá vhodné prostory pro komerční zázemí," uvádí se ve schváleném materiálu.

Kromě padesátimetrového plaveckého bazénu budou mít návštěvníci k dispozici akvapark se skluzavkami a tobogány. V areálu bude občerstvení, posilovna, wellness a bowling. Venku budou brouzdaliště. Součástí projektu je i kompletní dostavba vodovodního přivaděče, parkoviště, komunikací a přilehlé křižovatky v Čimické ulici.
Studie bazénu Šutka pro olympijské hry dle návrhu ateliéru D plus
Doplněno Stavbaweb:
Podrobnější informace o rozsahu projektu a realizaci naleznete na stránkách SMP CZ
zde.
Studii olympijského areálu, s kterým město počítalo v případě úspěšné kandidatury na olympijské hry, vypracovaly ateliery D-plus a Rössler Rybář architekti. Šutka se měla stát hlavním olympijským centrem vodních sportů. Kandidaturu ale magistrát zastavil.


Plavecký areál Šutka - 2009
Autor: Ing.arch.Antonín Buchta
Projektant: D plus, projektová a inženýrská, a.s., BfB studio s.r.o.
Investor: Magistrát hl.m.Prahy


studie k plaveckému areálu Šutka - atelier D-plus


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz