Plzeň vybudovala Dům hudby, nabídne nový koncertní sál

Plzeň vybudovala Dům hudby, nabídne nový koncertní sál

(22. 9. 2009)

 
 
 
 

Plzeň vybudovala Dům hudby, nabídne nový koncertní sál

Dům vznikl v kompletně zrekonstruovaném objektu bývalé poštovní školy v Husově ulici, nese jméno Antonína Dvořáka a pojme 150 lidí.

Autor: Atelier M1 architekti

Investor: Konzervatoř Plzeň

  

Plzeň 21. září (ČTK) - Nový koncertní sál vybudovaný speciálně pro komorní koncertování se dnes otevřel v Plzni. Vznikl v kompletně zrekonstruovaném objektu bývalé poštovní školy v Husově ulici, nese jméno Antonína Dvořáka a pojme 150 lidí. Sál je součástí klasicistního objektu, který pod novým názvem Dům hudby poslouží nejen potřebám plzeňské konzervatoře, ale i koncertování "externích" interpretů a souborů. ČTK o tom informoval ředitel konzervatoře Miroslav Brejcha.

  

"Tento sál je svým způsobem jedinečný. Nevznikl totiž jako multifunkční, ale je určen výhradně pro komorní hudbu," vysvětlil.

  

Akustika sálu odpovídá požadavkům klasické hudby, účelům komorní hudby bylo přizpůsobeno i osvětlení a další vybavení. Jedinečnost sálu, jenž vznikl probouráním dvou pater objektu, podtrhnou také dva nové klavíry špičkové kvality, jeden z nich značky Steinway. Hudební nástroj bude pokřtěn 30. září na klavírním recitálu Ivana Moravce. Je to druhý klavír této značky v Plzni a škola o něj usilovala proto, že někteří klavíristé pro vystoupení žádají pouze špičkový nástroj.

  

Podle Brejchy kontakt s velkým koncertním prostorem také poskytne studentům konzervatoře nový rozměr studia, jenž není jakoukoli jinou alternativní formou nahraditelný. "Studenti hudby budou moci konečně vše zkoušet v podmínkách, v nichž budou vystupovat jako profesionálové," řekl.

  

Škola až dosud žádný vlastní sál neměla. Na pořádání 40 až 50 svých koncertů ročně si musela půjčovat různé prostory. Od příští sezony chystá pro Dům hudby pořádání pravidelných koncertních cyklů.

  

Součástí objektu je také nahrávací studio a učebny konzervatoře. Na rekonstrukci budovy dal Plzeňský kraj téměř 50 milionů korun, na interiéry a vybavení škola získala 15 milionů korun z EU.

  

Eva Barborková mol

  

Více o projektu naleznete na stránkách autorů zde.

  

Zdroj: zpráva ČTK

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz