Podchod a zastávky Místecká v Ostravě

Podchod a zastávky Místecká v Ostravě

(2. 10. 2023) Atelier 38 s.r.o. 

   
 
 
 
 

Podchod a zastávky Místecká v Ostravě

Přestupní uzel autobusů přijíždějících do Ostravy po dálnici od Frýdku Místku a tramvají propojující Hrabůvku s centrem. Denně přes 300 spojů. Vstupní brána do města, sémantický znak místa.

Původní 45 let staré přístřešky zastávek a vstupů do podchodu byly odstraněny. Nové zastávkové přístřešky jsou dynamicky nakloněny ve směru pohybu přijíždějících dopravních prostředků, rovněž tak atypické lavičky. Přístřešky vstupů do podchodu jsou zešikmeny ve sklonu schodišťových ramen. Dynamika přístřešků a laviček je při setmění podpořena liniemi scénického osvětlení.

Podchod byl zkrácen na dva výstupy a byl stavebně a hydroizolačně sanován, stěna a strop byly opatřeny tahokovem s „jizvami“ scénického osvětlení.
Přístřešky se nacházejí na úpatí haldy Hrabůvka. Halda nevznikla z důlní hlušiny, ale ze strusky vysokých pecí Vítkovických železáren. Ty si nechaly patentovat v 60 letech minulého století povětrnostně odolnou ocel s obchodním názvem Atmofix. Právě na tuto skutečnost odkazuje materiál použitého obkladu přístřešků, mobiliáře a podchodů.

Muraly s tématem „Best of Ostrava“ tvoří kompozice nápisů sesbíraných z ostravských stěn, které budou na svých původních místech očištěny a symbolicky přeneseny, koncentrovány v podchodu. Návrhy vytvořili a realizovali studenti Ostravské univerzity, fakulty umění.


Autorská zpráva
Foto: Roman Polášek

Studio: Atelier 38 s.r.o.
Autoři: Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Pavel Malček / zaměření stávajícího stavu, architektonická studie, stavební část projektu pro území rozhodnutí, autorské dozory
Spoluautoři: Martin Florek, MAF OVA s.r.o. / dodavatel ocelových konstrukcí
Zuzana Černocká, OU fakulta umění, atelier Doc. Mgr. Jiřího Surůvky, vedoucí práce Mgr. Tomáš Knoflíček / muraly
Projekční týmy: Atelier38 s.r.o. / DUR, Atelier IDEA, spol. s.r.o. / DSP+DPS
Adresa projektu: Místecká, zastávky Dřevoprodej, Ostrava - Hrabůvka
Rok projektu:  2018−2023
Rok dokončení: 2023
Zastavěná plocha: 203,39 m2        
Plocha pozemku: 964 m2 
Náklady: 70 000 000 Kč
Klient: Město Ostrava

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Dokončení

2023

Komentáře ke článku

 
 
 
 

19. 10. 2023 14:15:05. Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě. Petr Krones

 
 
 
 

2. 10. 2023 16:26:10. Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě. Lea Nardová

  Skvělé...ukázka, že nejenom na divadle, ale ani v architektuře "není malých rolí". Překročit myšlenková (a typologická) klišé není vůbec nic jednoduchého...a tady se to fakt povedlo. Logická dynamika zastávky dopravního prostředku, využití skutečně "domácího" materiálu, strohý až brutalistní výraz utilitární stavby, která musí čelit atakům nejrůznějších cestujících...a měl by se dát uklidit pomocí hadice s vodou. Přístřešek bude mít nepochybně spoustu kritiků, ale spoustě lidí také přinese nečekané setkání s kuturou architektury. Ta stavba má kořeny, a to je v dnešní globalizované době vzácnost. Ostrava má svou duši, Rottrová, Špinarová, Nohavica...je moc dobře, že tento "region rázovitý" máme. A je dobře, že to architekti a pedagogové a studenti fakulty umění v tom podchodu chápu. Díky!

6. 10. 2023 22:56:31. Re: Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě. Jitka

  Souhlasím, je to krásné. Jen mám jednu otázku: odkud jde převládající směr větrů? Protože vidět, jestli přijíždí vlak, je jedna věc a schovat se před plískanicemi druhá. Tak jen doufám, že autoři mysleli nejen na design, ale i na funkci.

8. 10. 2023 09:36:39. Re: Re: Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě. Radek Andy

  Nikoliv lidé nadavaji že architekti byli debilové kteří si vozí prdel v autě ale nikdy nebudou stát v nepřízní počasí na těchto zastávkách . Chtělo by to připoutat řetězem architekta a další lidi kteří tohle monstrům projektovali na zastávkách jako symbol hanby ať si to co stvořili pěkně vychutnaji.

14. 10. 2023 12:21:23. Re: Re: Re: Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě. Jitka

  Tak jste mi potvrdil mé obavy. :-(

19. 10. 2023 14:15:05. Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě. Petr Krones

  Bohužel je to na chuja, když prší tak stojí na dešti. https://www.msstavby.cz/zastavky-drevoprodej-foto-z-vystavby-2-14-07-2023/


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz