Podkrovní byt v Olomouci

Podkrovní byt v Olomouci

třída Míru, Olomouc

(1. 4. 2019) Ateliér MASPARTI

   
 
 
 
 

Podkrovní byt v Olomouci

Investor, který koupil řadový rodinný dům, se na nás obrátil, abychom navrhli adaptaci bytu v patře; zbývající dva malé byty, v přízemí a v podkroví, měly být pronajaty. V průběhu navrhování se vššak pozornost obrátila k podkroví, které nabízelo více soukromí i možností úprav.
Záměr úpravy stávajícího půdního bytu bez zásahu do střešního pláště se postupně vyvíjel; vzhledem ke stavu postupně odhalovaných stavebních konstrukcí přibývaly nutné úpravy střechy (a s tím i možnosti byt celkově více propojit s vnějším prostředím), aby nakonec v průběhu stavby byla i zbývající zachovaná část krovu nahrazena novými prvky.
Pro podkroví typické omezení světlou výškou, kdy velká část podlažní plochy není využitelná, je zde řešeno zvýšením střechy (vikýř do ulice), respektive její absencí (terasa do zahrady ve vnitrobloku). Po odstranění původních příček zůstal vnitřní prostor otevřený na obě strany střechy, kam byly následně vloženy objekty koupelny a skříně, které prostor člení na vstupní, obytnou a ložnicovou část. Do uzavřeného objemu koupelny se přirozené světlo přivádí prosklením umístěným pod vložený mezistrop.
Podkrovní byt je částečně dvojpodlažní; pod vlastním podkrovím se nachází vstup a předsíň, která byla, spolu se dvěma posledními schodišťovými rameny, vyčleněna montovanou příčkou ze schodišťového prostoru domu. Pro zachování prostorových vazeb a prosvětlení jsou v příčce otvory.

Konstrukce podkroví je dřevěná, skladba střešního pláště difuzně uzavřená, s tepelnou izolací mezi - a nad - krokvemi. Střešní krytina je profilovaná plechová (vlnka). Obklad nově vytvořených ploch je z cementovláknitých desek, nové střechy byly řešeny jako pultové s nadkrokevní skladbou s PVC-P fólií a skrytými dešťovými žlaby.

Autorská zpráva
Foto: Loutocky.com


 

Autor: Ateliér MASPARTI – Pavel Martinka, Ondřej Spusta
Generální dodavatel stavby: Eurogema CZ, a.s.
Dokončení interiéru: Milan Janáček / Arteco group s.r.o.
Užitná plocha: 56 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz