Požární zbrojnice

Požární zbrojnice

(18. 1. 2011) Autorem zbrojnic pro dobrovolné hasiče v Dolních Měcholupích, Řeporyjích a Letňanech je Architektonický atelier Aleš, s.r.o.

 
 
 
 

Požární zbrojnice

Autorem zbrojnic pro dobrovolné hasiče v Dolních Měcholupích, Řeporyjích a Letňanech je Architektonický atelier Aleš, s.r.o.

 

Požární zbrojnice
LUKÁŠ VELÍŠEK

Výstavbě zbrojnic pro dobrovolné hasiče v Dolních Měcholupích, Řeporyjích a Letňanech předcházely dva typové návrhy pro Prahu a její okolí. Varianty jsme zpracovali pro tým vedený náměstkem primátora JUDr. Rudolfem Blažkem, složený ze zástupců odborů městského investora a krizového řízení i samotných hasičů. První varianta počítala s umístěním v průmyslových areálech, druhá byla určena pro tradiční vesnickou a maloměstskou zástavbu. Typová studie v prvé řadě určovala program: halová garáž pro dvě až tři soudobá, to znamená velmi rozměrná, zásahová vozidla, šatny a sklady v přízemí, kanceláře a víceúčelová společenská místnost v patře. Zároveň reagovala na připravovanou typologickou normu a stanovovala hlavní architektonické i technické parametry. Snadno čitelným poznávacím znamením byla ve v obou případech věž pro sušení hadic, kterou „dobráci“, na rozdíl od profesionálů, stále používají. Vstupní představa byla taková, že se zbrojnice budou jednoduše klonovat. Realita, velikost pozemků, urbanistický kontext i místní společenské podmínky - hasičské zbrojnice jsou stále, jak jsme se měli možnost přesvědčit, důležitou součástí komunitního života okrajových částí Prahy - ale záhy vedly k individuálnímu řešení.


Hasičská zbrojnice v Praze-Dolních Měcholupích

Stavebník: Magistrát hl. města Prahy
Uživatel: Sbor dobrovolných hasičů Dolní Měcholupy
Generální projektant: Bomart, s.r.o.
Architekt: Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Generální dodavatel: Navatyp, a.s.
Projekt: 2005 – 2006
Realizace: 2007- 2008
Investiční náklad: cca 30 milionů Kč
Plocha pozemku: 1759 m2
Zastavěná plocha: 515 m2
Celková užitná plocha: 677 m2
Kapacita garáže: 3 zásahová vozidla
Obestavěný prostor: 4245 m3
Foto: Ivo Bílý
Zbrojnice v Dolních Měcholupích je téměř doslovnou realizací průmyslové varianty. Pozemek leží na okraji zástavby, výhledy se zde otvírají směrem ke štěrboholským výrobním areálům. Severní hranici bude tvořit nový silniční obchvat. Dům hraje trochu divadlo. Střecha a dvě pohledově exponované fasády jsou z trapézového plechu, odstín hasičská „Feuerot“. Zbylá dvě průčelí jsou ponechána v úsporné hrubé omítce a měla by v budoucnu obrůst břečťanem. Vjezdová stěna garáže a na ní navazující markýza jsou z čirého polykarbonátu, vrata pak mohla zůstat kontrastně plná. Prosklená stěna společenského sálu, ustoupená o mělkou terasu, dává vzniknout U-tvaru severní fasády.

Hasičská zbrojnice v Praze-Řeporyjích

Stavebník: Magistrát hl. města Prahy
Uživatel: Sbor dobrovolných hasičů Řeporyje
Generální projektant: Bomart, s.r.o.
Architekt:
Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Generální dodavatel: FITAZ, s.r.o.
Projekt: 2005 – 2007
Realizace: 2008 – 2009
Investiční náklad: cca 25 milionů Kč
Plocha pozemku: 2275 m2
Zastavěná plocha : 604 m2
Celková užitná plocha: 748 m2
Kapacita garáže: 4 zásahová vozidla
Obestavěný prostor: 4990 m3
Foto: Ivo Bílý

Pozemek řeporyjské zbrojnice leží naopak ve středu obce, na návrší u trati, vedle nikterak honosné pošty, za radnicí a hotelem, několik desítek metrů od románského kostela sv. Petra a Pavla. Je úzký, mezi poštu a sousední statek se vešla pouze stěna s vjezdy, zbytek budovy je „za“ garáží, přístupný úzkou uličkou podél poštovní zdi. Opět tedy stěna a markýza z polykarbonátu kolmá na omítanou kulisovou zeď, která ubíhá do hloubky parcely.Hasičská zbrojnice v Praze-Letňanech

Stavebník: Magistrát hl. města Prahy
Uživatel: Sbor dobrovolných hasičů Letňany
Generální projektant: Bomart, s.r.o.
Architekt:
Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Generální dodavatel: PRAGIS, a.s.
Projekt: 2006 – 2007
Realizace: 2008 - 2009
Investiční náklad: cca 40 milionů Kč
Plocha pozemku: 2041 m2
Zastavěná plocha: 612 m2
Celková užitná plocha: 800 m2
Kapacita garáže: 3 zásahová vozidla a 2 osobní auta
Obestavěný prostore: 5040 m3
Foto: Ivo Bílý


V Letňanech jsme na okraji historického centra, obklopeni dosluhujícími výrobními halami. Sousední je dřevěná, kvůli ní jsme se zde museli vzdát polykarbonátu. Přes pozemek je přístup na zadní část obecních parcel, dnes požární cvičiště, v budoucnu záměr sociálního bydlení. Možnost průjezdu je třeba zachovat, program je proto rozdělen do dvou hmot. Ty vymezují světle žluté omítané zdí, vždy po třech stranách obvodu, a střechy se stěnou z trapézového plechu, tentokrát stříbřitého metalického odstínu. Vstupní zajímavostí je únikové schodiště kryté stěnou z drátoskla.
Publikováno ve Stavbě č. 4/2010


 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz