Autorem zbrojnic pro dobrovolné hasiče v Dolních Měcholupích, Řeporyjích a Letňanech je Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Požární zbrojnice
LUKÁŠ VELÍŠEK
Výstavbě zbrojnic pro dobrovolné hasiče v Dolních Měcholupích, Řeporyjích a Letňanech předcházely dva typové návrhy pro Prahu a její okolí. Varianty jsme zpracovali pro tým vedený náměstkem primátora JUDr. Rudolfem Blažkem, složený ze zástupců odborů městského investora a krizového řízení i samotných hasičů. První varianta počítala s umístěním v průmyslových areálech, druhá byla určena pro tradiční vesnickou a maloměstskou zástavbu. Typová studie v prvé řadě určovala program: halová garáž pro dvě až tři soudobá, to znamená velmi rozměrná, zásahová vozidla, šatny a sklady v přízemí, kanceláře a víceúčelová společenská místnost v patře. Zároveň reagovala na připravovanou typologickou normu a stanovovala hlavní architektonické i technické parametry. Snadno čitelným poznávacím znamením byla ve v obou případech věž pro sušení hadic, kterou „dobráci“, na rozdíl od profesionálů, stále používají. Vstupní představa byla taková, že se zbrojnice budou jednoduše klonovat. Realita, velikost pozemků, urbanistický kontext i místní společenské podmínky – hasičské zbrojnice jsou stále, jak jsme se měli možnost přesvědčit, důležitou součástí komunitního života okrajových částí Prahy – ale záhy vedly k individuálnímu řešení.
Hasičská zbrojnice v Praze-Dolních Měcholupích
Stavebník: Magistrát hl. města Prahy
Uživatel: Sbor dobrovolných hasičů Dolní Měcholupy
Generální projektant: Bomart, s.r.o.
Architekt: Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Generální dodavatel: Navatyp, a.s.
Projekt: 2005 – 2006
Realizace: 2007- 2008
Investiční náklad: cca 30 milionů Kč
Plocha pozemku: 1759 m2
Zastavěná plocha: 515 m2
Celková užitná plocha: 677 m2
Kapacita garáže: 3 zásahová vozidla
Obestavěný prostor: 4245 m3
Foto: Ivo Bílý
Zbrojnice v Dolních Měcholupích je téměř doslovnou realizací průmyslové varianty. Pozemek leží na okraji zástavby, výhledy se zde otvírají směrem ke štěrboholským výrobním areálům. Severní hranici bude tvořit nový silniční obchvat. Dům hraje trochu divadlo. Střecha a dvě pohledově exponované fasády jsou z trapézového plechu, odstín hasičská „Feuerot“. Zbylá dvě průčelí jsou ponechána v úsporné hrubé omítce a měla by v budoucnu obrůst břečťanem. Vjezdová stěna garáže a na ní navazující markýza jsou z čirého polykarbonátu, vrata pak mohla zůstat kontrastně plná. Prosklená stěna společenského sálu, ustoupená o mělkou terasu, dává vzniknout U-tvaru severní fasády.
Hasičská zbrojnice v Praze-Řeporyjích
Stavebník: Magistrát hl. města Prahy
Uživatel: Sbor dobrovolných hasičů Řeporyje
Generální projektant: Bomart, s.r.o.
Architekt: Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Generální dodavatel: FITAZ, s.r.o.
Projekt: 2005 – 2007
Realizace: 2008 – 2009
Investiční náklad: cca 25 milionů Kč
Plocha pozemku: 2275 m2
Zastavěná plocha : 604 m2
Celková užitná plocha: 748 m2
Kapacita garáže: 4 zásahová vozidla
Obestavěný prostor: 4990 m3
Foto: Ivo Bílý
Pozemek řeporyjské zbrojnice leží naopak ve středu obce, na návrší u trati, vedle nikterak honosné pošty, za radnicí a hotelem, několik desítek metrů od románského kostela sv. Petra a Pavla. Je úzký, mezi poštu a sousední statek se vešla pouze stěna s vjezdy, zbytek budovy je „za“ garáží, přístupný úzkou uličkou podél poštovní zdi. Opět tedy stěna a markýza z polykarbonátu kolmá na omítanou kulisovou zeď, která ubíhá do hloubky parcely.
Hasičská zbrojnice v Praze-Letňanech
Stavebník: Magistrát hl. města Prahy
Uživatel: Sbor dobrovolných hasičů Letňany
Generální projektant: Bomart, s.r.o.
Architekt: Architektonický atelier Aleš, s.r.o.
Generální dodavatel: PRAGIS, a.s.
Projekt: 2006 – 2007
Realizace: 2008 – 2009
Investiční náklad: cca 40 milionů Kč
Plocha pozemku: 2041 m2
Zastavěná plocha: 612 m2
Celková užitná plocha: 800 m2
Kapacita garáže: 3 zásahová vozidla a 2 osobní auta
Obestavěný prostore: 5040 m3
Foto: Ivo Bílý
V Letňanech jsme na okraji historického centra, obklopeni dosluhujícími výrobními halami. Sousední je dřevěná, kvůli ní jsme se zde museli vzdát polykarbonátu. Přes pozemek je přístup na zadní část obecních parcel, dnes požární cvičiště, v budoucnu záměr sociálního bydlení. Možnost průjezdu je třeba zachovat, program je proto rozdělen do dvou hmot. Ty vymezují světle žluté omítané zdí, vždy po třech stranách obvodu, a střechy se stěnou z trapézového plechu, tentokrát stříbřitého metalického odstínu. Vstupní zajímavostí je únikové schodiště kryté stěnou z drátoskla.
Publikováno ve Stavbě č. 4/2010
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…