Pradiareň 1900

Pradiareň 1900

Svätoplukova ulica, Bratislava

(29. 9. 2021) Bouda Masár architekti

   
 
 
 
 

Pradiareň 1900

Pradiareň 1900 je název projektu konverze historických budov, které zůstaly jako jediná zachovaná část továrny. Na začátku 20. století byla významnou realizací industriální architektury, ale během následujících desetiletí tuto skutečnost zamaskovaly úpravy fasád a přístavby. Budova s charakteristickou halovou dispozicí se stavěla ve čtyřech etapách v období 1902-1912.  Dokumentuje tak vývoj stavebních konstrukcí: spodní podlaží byla vybudována z cihel a litinových sloupů, stropy mají ocelové nosníky a betonové klenby. Obvodové zdi nejvyššího podlaží už tvoří železobetonový skelet s výplní z dutých cihel. Také strop je železobetonový. Objekt Silocentrály byl energocentrem celého areálu, vznikl už v první etapě realizace. Jeho technologický sál měl velkorozponový betonový strop, zavěšený na příhradové konstrukci. Jeho fasádám dominují okna s typickým industriálním členěním ocelových rámů.


Při úvahách, jak k obnově obou budov přistoupit, jsme považovali za nejdůležitější úkol původní architekturu očistit od pozdějších nánosů. Návrat k autentickému výrazu stavby podpořila výměna padesát let starých oken za tvarové kopie původních. Na fasády jsme vrátili chybějící architektonické prvky. V některých částech objektu se podařilo doplnit zachované výplně otvorů.

Přízemí bylo určeno pro obchody a služby, patra pro kanceláře. Bylo tedy třeba do halové dispozice vložit nové prvky tak, abychom nenarušili unikátní pocit z prostoru. Rozhodli jsme se tedy pro kombinaci výtahových a technologických šachet a horizontálního mezaninu, který jsme do prostoru vložili. Pod ním jsme soustředili hygienické, technické a další obslužné prostory. Vytvořili jsme tak jeden výrazný modul, který umožnil, aby zbytek interiéru zůstal volný. Vstupní hala propojuje Svätoplukovu ulici a nově vzniklé náměstí, obchodní prostory pasáž. Příčky jsou v maximální míře transparentní.
 
Největším zásahem v Silocentrále byla náhrada původního spojovacího traktu prosklenou konstrukcí s novým schodištěm. V prostoru bývalé technologické haly se výrazným prvkem stala nově vložená částečně zavěšená plošina. U Silocentrály jsme zachovali její fasády z roku 1902. Tedy kombinaci hrubozrnné omítky, prvků z cihel a výrazných oken.

Autorská zpráva
Foto: Pavol Kudiváni, Juraj Almássy

Budova byla nominována v letošní soutěži CE ZA AR, kterou vyhlásila již po dvacáté Slovenská komora architektov. Na základě osobní prohlídky porota vybrala 21 staveb v šesti kategoriích. U tohoto objektu porota ocenila jeho obnovu, při které se podařilo zachránit množství původních prvků a řemeslných detailů, které spoluvytvářejí charakter stavby. Porota ocenila také velkorysý veřejný prostor a otevření stavby v parteru. Objekt nabízí vysoký standard interiérů, autoři se dobře vypořádali s nároky na kvalitu vnitřního prostředí

Investor: Pradiareň 1900 s.r.o.
Autoři: Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
48.1498322
17.1301638
Pradiareň 1900

Pradiareň 1900
Svätoplukova ulica
Bratislava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz