Praha 2 se dohodla s investorem na přestavbě nádraží Vyšehrad

Praha 2 se dohodla s investorem na přestavbě nádraží Vyšehrad

(9. 2. 2012) Výstavbu plánuje firma TIP Estate, zástavbu navrhl atelier Omicron-K.

 
 
 
 

Praha 2 se dohodla s investorem na přestavbě nádraží Vyšehrad

Výstavbu plánuje firma TIP Estate, zástavbu navrhl atelier Omicron-K.

Vyšehradské nádraží - návrh atelieru Omicron-K

Praha 8. února (ČTK) - Praha 2 se dohodla s investorem na podobě přestavby nádraží Vyšehrad. Novinářům to řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS). Investor snížil výšku plánovaných přístaveb, městská část za to slibuje, že se nebude proti případnému stavebnímu povolení odvolávat. Městská část není ani z této podoby nadšena. Tvrdí ale, že nemůže nic dělat. Investor ČTK dohodu potvrdil, jeho bližší vyjádření ČTK zjišťuje.

U památkově chráněné budovy nádraží Vyšehrad by měly vyrůst dvě prosklené budovy, v kterých by měly být například kanceláře, wellness centrum, obchody, dvě malé galerie a desítky parkovacích míst. Výstavbu plánuje firma TIP Estate, zástavbu navrhl atelier Omicron-K.

"Původní návrh byl hrozný, nehodil se do tohoto místa. Potlačoval význam původní budovy a zakrýval výhled na Vyšehrad," uvedl Vondrášek. S návrhem nesouhlasila také občanská sdružení, schválili jej ale magistrátní památkáři. Stavební úřad Prahy 2 nevydal investorovi územní povolení, firma se ale obrátila na pražský magistrát, který věc vrátil zpět úřadu Prahy 2.

Podle Vondráška investor projekt upravil a zredukoval objem nadzemních částí. Západní přístavba by měla být o patro nižší a měl by být zvětšen odstup do historické budovy. Druhá přístavba by se měla objemem a výškou přizpůsobit sousednímu nárožnímu domu.

"Ani teď z toho nejsme nadšeni, ale protože se záměrem ostatní dotčené orgány souhlasily, vzali jsme ho na vědomí a nebudeme se odvolávat," uvedl místostarosta Vondrášek. Starosta Jiří Paluska (ODS) tuto variantu označil za menší zlo. Záměr bude nyní znovu v územním řízení posuzovat stavební úřad Prahy 2.

Nádraží Vyšehrad dlouhodobě chátrá. V roce 2007 ho České dráhy za 42,5 milionu korun ve výběrovém řízení prodaly společnosti TIP Estate. Nový majitel pak strhl bez povolení čekárnu, která stála mezi kolejemi a kterou s hlavní budovou spojoval podchod. Památkový odbor magistrátu poté firmě udělil tehdy nejvyšší možnou pokutu 100.000 korun.

Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz