Praha 3 připravuje úpravy Žižkova náměstí, chce zapojit místní

Praha 3 připravuje úpravy Žižkova náměstí, chce zapojit místní

(11. 2. 2019) Své vize představily Atelier zahradní architektury Flera a tým architekta Zdeňka Sendlera

   
 
 
 
 

Praha 3 připravuje úpravy Žižkova náměstí, chce zapojit místní

(ČTK) - Radnice třetí městské části připravuje projekt úpravy Žižkova náměstí, jehož část je ve špatném stavu. Zatím není jasné, kdy by měly práce začít a jak přesně bude nová podoba náměstí vypadat. Radnice chce při přípravě projektu vycházet z podnětů veřejnosti, zatím si nechala od dvou architektonických studií zpracovat návrhy řešení. Studie dnes zástupci radnice a architektů představili na setkání s veřejností.

Horní část náměstí, které ohraničují ulice Ondříčkova a Bořivojova, se podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) dostala do havarijního stavu. Právě v této části proto mají úpravy začít. Následovat by měl zbytek prostranství, už před zahájením první fáze prací však chce městská část zpracovat komplexní návrh celého náměstí.

V rozpočtu na letošní rok na rekonstrukci peníze vyčleněny nejsou a městská do budoucna část plánuje, že se pokusí získat dotaci od magistrátu. "Jsme opravdu na začátku," řekl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek (Zelení) a dodal, že radnice chce v nejvyšší míře vyjít vstříc místním obyvatelům a jejich připomínkám.

Minulé vedení radnice zadalo vytvoření studie náměstí dvěma architektonickým ateliérům. Ty dne 8. nora 2019 představily svoje vize, které se poměrně výrazně liší. Spojuje je nicméně zachování sportovního hřiště na jižní straně náměstí, kde by měl přibýt stánek s občerstvením a veřejná WC.

Tým architekta Zdeňka Sendlera přišel s návrhem, který vychází z historického urbanismu parku ze začátku 20. století. Ve střední části návrh umisťuje pobytový trávník, oddělený od jižní a severní části dlážděnými cestami. Má sloužit jako relaxační zóna s lehátky. Další trávník v severní části prostranství architekti koncipují jako místo pro venčení psů. Na jižní i severní straně by měly přibýt stromy, které oddělí náměstí od okolí, zejména dopravně rušné Ondříčkovy ulice.

Atelier zahradní architektury Flera
navrhl ve střední části náměstí namísto trávníku mlatový povrch, na kterém je rozmístěno velké množství stromů. Podle spoluautora studie Ferdinanda Lefflera se návrh zaměřuje na mladé lidi. Měla by tam proto vzniknout například venkovní galerie, kde by mohli vystavovat studenti přilehlé uměleckoprůmyslové školy. Součástí návrhu je také vodní kanál, pítka, cyklostojany či atypická lehátka. Náměstí by měl podle návrhu diagonálně protnout nový chodník.

Radnice Prahy 3 postupně rekonstruuje řadu žižkovských náměstí, jako jsou Tachovské, Kostnické či Komenského. Už od přelomu tisíciletí se připravuje rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad, která se však zatím nikam neposunula.

Doplněno Stavbaweb:

Oba projekty najdete na stránkách Městské části Prahy 3:
Návrh Atelieru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera
Návrh Atelieru zahradní architektury Flera


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz