Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

nám. Jiřího z Poděbrad, Praha 3 Vinohrady

(4. 6. 2020) Ateliéru MCA, který je autorem studie, která vznikla na přelomu tisíciletí

   
 
 
 
 

Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

(ČTK) - Radnice Prahy 3 zadala architektonické firmě MCA atelier zpracování projektu dlouho plánované rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Projekt vznikne na základě studie z přelomu tisíciletí, kterou městská část nechala upravit na základě podnětů obyvatel. ČTK to řekl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Vypracování projektu vyjde na 7,5 milionu korun bez DPH, samotná rekonstrukce by mohla podle starosty začít příští rok, ale hlavní práce pravděpodobně až v roce 2022.

Rekonstrukce náměstí v minulosti vyvolala v Praze 3 bouřlivé reakce, minulé vedení radnice přípravu úprav podle původní studie zastavilo. Nová koalice po volbách v roce 2018 zvažovala, zda pokračovat podle původních plánů, nebo vypsat novou soutěž. Loni v září zastupitelé rozhodli o první možnosti, zároveň radnice sesbírala podněty od obyvatel, které by měli architekti v projektu zohlednit.

Ptáček řekl, že po zpracování projektu bude následovat žádost o stavební povolení a radnice vypíše soutěž na stavebníka. Zároveň městská část jedná o financování ze strany magistrátu, který jej již dříve slíbil. "Projekt převyšuje možnosti městské části," řekl starosta a dodal, že náklady určitě převýší 100 milionů korun. Magistrát by podle něj měl zaplatit většinu. Zároveň bude nutné s městem spolupracovat například ohledně plánované rekonstrukce Vinohradské ulice, doplnil starosta.

Radnice podle něj chce jednat i s dopravním podnikem ohledně výduchu z metra, který v minulosti vyvolal diskuse a který podnik vlastní. Ani nyní není jasné, co s ním bude, podněty ze strany obyvatel podle Ptáčka mluví zhruba ve stejné míře o jeho zachování a nahrazení subtilnějším prvkem. I kdyby zůstal zachován, bude nutné jej podle starosty upravit tak, aby byl vizuálně přitažlivější a aby vzduch z něj nešel do boku, kde to poškozuje vegetaci.

Projekt bude řešit také plán zavlažovat zeleň na náměstí z retenčních nádrží, kam se má svádět voda z kostela, dodal Ptáček. Podle shrnutí připomínek obyvatel z loňska by se proti původní studii měly východním směrem posunout farmářské trhy a na severu náměstí by měly být rozšířeny chodníky a přibýt stromy.

Proti původnímu návrhu se také počítá se zachováním kašny na podobném místě, jako je dosud. Plán jejího odstranění v minulosti vyvolal velký odpor, na jehož základě už jednou radnice projekt v roce 2014 upravila, ani poté však politici nenašli shodu a projekt se na několik let zastavil. V minulosti se v souvislosti s úpravami mluvilo i o vybudování obrovského podzemního parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun, od toho však městská část již v roce 2012 ustoupila.


Doplněno Stavbaweb:
V roce 2002 zorganizovala radnice pod vedením ODS veřejnou architektonickou soutěž na rekonstrukci nám. Jiřího z Poděbrad. V roce 2013, kdy náměstí spadalo do kompetence Ondřeje Ruta ze Strany zelených, byla na vítězný návrh objednána projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. V roce 2014, kdy měla náměstí Jiřího z Poděbrad v kompetenci starostka Vladislava Hujová z TOP 09, architekt Mirek Cikán zapracoval připomínky spolků i jednotlivců a bylo vydáno územní rozhodnutí, které vytvořilo i prostor pro vybudování bezbariérového vstupu do metra prostřednictvím výtahu. V březnu 2018 ale většina zastupitelů odhlasovala zrušení tohoto projektu, aniž by se seznámila se zapracovanými změnami.
Podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) Sobě), který zrušení rekonstrukce předložil, si v Praze 3 zaslouží investice zanedbanější prostranství ve spodní části Žižkova. Náměstí Jiřího z Poděbrad podle Stropnického potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu starého mobiliáře, který nebyl vyměněn kvůli čekání na komplexní rekonstrukci náměstí.
Náklady na rekonstrukci náměstí byly stanovené na 75 milionů korun. Vedení radnice mělo v plánu investovat do komplexní rekonstrukce 20 milionů korun a zbytek chtělo získat od hlavního města, to ale finanční podporu městské části neposkytlo. Podle původních plánů se mělo začít s realizací projektu v roce 2015.
(Zdroj: Praha 3 a zpráva ČTK 21.3.2018 )

Projekt revitalizace Náměstí Jiřího z Poděbrad autorů MCA Atelier naleznete ZDE, na stránkách pavlamelkova.com ZDE.


Související články:
Velká úprava náměstí Jiřího z Poděbrad bude zřejmě v roce 2021  20.9.2019
Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad  7.1.2019
Praha 3 připravuje úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad  19.10.2017
Náměstí Jiřího z Poděbrad v novém  10.12014
Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3  20.11.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz