Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

nám. Jiřího z Poděbrad, Praha 3 Vinohrady

(4. 6. 2020) Ateliéru MCA, který je autorem studie, která vznikla na přelomu tisíciletí

   
 
 
 
 

Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

(ČTK) - Radnice Prahy 3 zadala architektonické firmě MCA atelier zpracování projektu dlouho plánované rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Projekt vznikne na základě studie z přelomu tisíciletí, kterou městská část nechala upravit na základě podnětů obyvatel. ČTK to řekl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Vypracování projektu vyjde na 7,5 milionu korun bez DPH, samotná rekonstrukce by mohla podle starosty začít příští rok, ale hlavní práce pravděpodobně až v roce 2022.

Rekonstrukce náměstí v minulosti vyvolala v Praze 3 bouřlivé reakce, minulé vedení radnice přípravu úprav podle původní studie zastavilo. Nová koalice po volbách v roce 2018 zvažovala, zda pokračovat podle původních plánů, nebo vypsat novou soutěž. Loni v září zastupitelé rozhodli o první možnosti, zároveň radnice sesbírala podněty od obyvatel, které by měli architekti v projektu zohlednit.

Ptáček řekl, že po zpracování projektu bude následovat žádost o stavební povolení a radnice vypíše soutěž na stavebníka. Zároveň městská část jedná o financování ze strany magistrátu, který jej již dříve slíbil. "Projekt převyšuje možnosti městské části," řekl starosta a dodal, že náklady určitě převýší 100 milionů korun. Magistrát by podle něj měl zaplatit většinu. Zároveň bude nutné s městem spolupracovat například ohledně plánované rekonstrukce Vinohradské ulice, doplnil starosta.

Radnice podle něj chce jednat i s dopravním podnikem ohledně výduchu z metra, který v minulosti vyvolal diskuse a který podnik vlastní. Ani nyní není jasné, co s ním bude, podněty ze strany obyvatel podle Ptáčka mluví zhruba ve stejné míře o jeho zachování a nahrazení subtilnějším prvkem. I kdyby zůstal zachován, bude nutné jej podle starosty upravit tak, aby byl vizuálně přitažlivější a aby vzduch z něj nešel do boku, kde to poškozuje vegetaci.

Projekt bude řešit také plán zavlažovat zeleň na náměstí z retenčních nádrží, kam se má svádět voda z kostela, dodal Ptáček. Podle shrnutí připomínek obyvatel z loňska by se proti původní studii měly východním směrem posunout farmářské trhy a na severu náměstí by měly být rozšířeny chodníky a přibýt stromy.

Proti původnímu návrhu se také počítá se zachováním kašny na podobném místě, jako je dosud. Plán jejího odstranění v minulosti vyvolal velký odpor, na jehož základě už jednou radnice projekt v roce 2014 upravila, ani poté však politici nenašli shodu a projekt se na několik let zastavil. V minulosti se v souvislosti s úpravami mluvilo i o vybudování obrovského podzemního parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun, od toho však městská část již v roce 2012 ustoupila.


Doplněno Stavbaweb:
V roce 2002 zorganizovala radnice pod vedením ODS veřejnou architektonickou soutěž na rekonstrukci nám. Jiřího z Poděbrad. V roce 2013, kdy náměstí spadalo do kompetence Ondřeje Ruta ze Strany zelených, byla na vítězný návrh objednána projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. V roce 2014, kdy měla náměstí Jiřího z Poděbrad v kompetenci starostka Vladislava Hujová z TOP 09, architekt Mirek Cikán zapracoval připomínky spolků i jednotlivců a bylo vydáno územní rozhodnutí, které vytvořilo i prostor pro vybudování bezbariérového vstupu do metra prostřednictvím výtahu. V březnu 2018 ale většina zastupitelů odhlasovala zrušení tohoto projektu, aniž by se seznámila se zapracovanými změnami.
Podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) Sobě), který zrušení rekonstrukce předložil, si v Praze 3 zaslouží investice zanedbanější prostranství ve spodní části Žižkova. Náměstí Jiřího z Poděbrad podle Stropnického potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu starého mobiliáře, který nebyl vyměněn kvůli čekání na komplexní rekonstrukci náměstí.
Náklady na rekonstrukci náměstí byly stanovené na 75 milionů korun. Vedení radnice mělo v plánu investovat do komplexní rekonstrukce 20 milionů korun a zbytek chtělo získat od hlavního města, to ale finanční podporu městské části neposkytlo. Podle původních plánů se mělo začít s realizací projektu v roce 2015.
(Zdroj: Praha 3 a zpráva ČTK 21.3.2018 )

Projekt revitalizace Náměstí Jiřího z Poděbrad autorů MCA Atelier naleznete ZDE, na stránkách pavlamelkova.com ZDE.


Související články:
Velká úprava náměstí Jiřího z Poděbrad bude zřejmě v roce 2021  20.9.2019
Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad  7.1.2019
Praha 3 připravuje úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad  19.10.2017
Náměstí Jiřího z Poděbrad v novém  10.12014
Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3  20.11.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz