Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad

Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad

Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3

(7. 1. 2019) Praha 3 se rozhoduje zda vypíše novou architektonickou soutěž nebo zahájí dílčí úpravy

 
 
 
 

Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad

(ČTK) - Nové vedení třetí městské části chce v co nejkratším čase zahájit úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad, které se plánují od přelomu tisíciletí. Podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) je však nejprve nutné se domluvit na podobě oprav. V prvním čtvrtletí letošního roku proto chce uspořádat diskuse s místními obyvateli a podle toho rozhodnout, zda radnice vypíše novou architektonickou soutěž, nebo už zahájí drobnější úpravy náměstí.

Různá vedení Prahy 3 celkovou rekonstrukci náměstí od roku 2002 postupně odkládala. Místní obyvatelé a politici se nebyli schopni shodnout na její podobě. Přípravu rekonstrukce podle původního projektu loni v březnu zastavilo svým usnesením zastupitelstvo městské části. Podle zastupitelů byl projekt zastaralý, příliš nákladný a znamenal by zabetonování zelených ploch.

Nyní je podle starosty Ptáčka nutné najít shodu na podobě úprav a co nejdříve začít na náměstí pracovat. "Vzal jsem si tohle jako jeden ze svých stěžejních bodů, abychom nastartovali nejenom urychlenou diskusi, tedy abychom se dohodli, jak to má vypadat, ale abychom reálně rekonstrukci zahájili," uvedl a dodal, že dlouhé čekání se negativně podepisuje na stavu náměstí.

První fází by podle Ptáčka měla být diskuse s autory původního projektu a s obyvateli. "Minulé vedení špatně projekt komunikovalo vůči veřejnosti. Jako takovou perličku bych řekl, že vizualizace náměstí byly zveřejněny teprve ve chvíli, kdy byl celý návrh zastupitelstvem zrušen. To mi samo o sobě přijde absurdní," uvedl.

Na základě diskusí podle něj radnice rozhodne, jestli vyhlásí novou soutěž na celkovou rekonstrukci, nebo půjde cestou dílčích úprav. Rozhodnout by starosta chtěl v první čtvrtině letošního roku.

Původní projekt z roku 2002 počítal například s osázením náměstí vzrostlými lipami a platany a s vydlážděním plochy před kostelem. Měly být upraveny nevzhledné vstupy do metra, zlepšen přístup pro pěší a zmizet měl průduch z metra a kašna. Právě proti odstranění kašny se zvedl odpor mezi místními, na základě kterého radnice projekt v roce 2014 upravila. Úpravy měly vyjít na 75 milionů korun a původně je měl z větší části zaplatit magistrát.

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2002 zorganizovala radnice pod vedením ODS veřejnou architektonickou soutěž na rekonstrukci nám. Jiřího z Poděbrad. V roce 2013, kdy náměstí spadalo do kompetence Ondřeje Ruta ze Strany zelených, byla na vítězný návrh objednána projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. V roce 2014, kdy měla náměstí Jiřího z Poděbrad v kompetenci starostka Vladislava Hujová z TOP 09, architekt Mirek Cikán zapracoval připomínky spolků i jednotlivců a bylo vydáno územní rozhodnutí, které vytvořilo i prostor pro vybudování bezbariérového vstupu do metra prostřednictvím výtahu. V březnu 2018 ale většina zastupitelů odhlasovala zrušení tohoto projektu, aniž by se seznámila se zapracovanými změnami.
Podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) Sobě), který zrušení rekonstrukce předložil, si v Praze 3 zaslouží investice zanedbanější prostranství ve spodní části Žižkova. Náměstí Jiřího z Poděbrad podle Stropnického potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu starého mobiliáře, který nebyl vyměněn kvůli čekání na komplexní rekonstrukci náměstí.
Náklady na rekonstrukci náměstí byly stanovené na 75 milionů korun. Vedení radnice mělo v plánu investovat do komplexní rekonstrukce 20 milionů korun a zbytek chtělo získat od hlavního města, to ale finanční podporu městské části neposkytlo. Podle původních plánů se mělo začít s realizací projektu v roce 2015.
(Zdroj: Praha 3 a zpráva ČTK 21.3.2018 )

Projekt revitalizace Náměstí Jiřího z Poděbrad autorů MCA Atelier naleznete ZDE.

Související články:

Praha 3 připravuje úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad  19.10.2017
Náměstí Jiřího z Poděbrad v novém  10.12014
Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3  20.11.2012
                         

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 1. 2019 14:48:34. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jadran

7. 1. 2019 14:58:25. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. grigorij parma

7. 1. 2019 15:19:18. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Helena Kolmanová
9. 1. 2019 15:11:40. Re: Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jadran
10. 1. 2019 13:52:35. Re: Re: Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jitka

 
 
 
 

7. 1. 2019 14:48:34. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jadran

  Jelikož nejsem fanatik a omezenec, tak konstatuji že v tomhle se Stropnickým naprosto souhlasím a dělá se mi zle z té omezené představy oněch "tvůrců", kteří by náměstí zadláždili, stromy "popílili" (vždyť tak za třicet let vyrostou a ve vizualizacích jdou udělat snadno...) a pak budou jinde kňourat, jak je u nás málo zeleně a jak je v Praze v létě horko a dusno a budou přicházet s šílenými návrhy na střešní zahrady a zelené fasády.

7. 1. 2019 14:58:25. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. grigorij parma

  Uvedený návrh působí stroze až nesmyslně bolševisticky, jako přehlídková plocha pro jednotky gard. S plochou je třeba se pomazlit, nezapomenout na prostory pro příležitostné akce,vodu,zeleň,předzahrádky kaváren a nezávazný odpočinkový pohyb občanů!

7. 1. 2019 15:19:18. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Helena Kolmanová

  Myslela jsem, že betonový projekt byl dávno zavržen. Ať si slavný ateliér vystačí s košem na odpadky. Náměstí slouží na farmářské trhy a jiné bohulibé akce. Na ty beton není potřeba.

9. 1. 2019 15:11:40. Re: Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jadran

  Máte naprostou pravdu, místo aby se zamysleli třeba nad tím, jak navrhnout uspořádání stánků a pomocí podzemních rozvodů třeba alespoň pro část umožnit napojení na elektriku, pitnou vodu a odvod kanalizace a tím zjednodušit jak práci prodejců, tak komfort nakupujících. Místo umístění zapuštěných kontejnerů na tříděný odpad a integrace co nejjednodušších záchodů (ve stylu německých a rakouských dálničních odpočívadel) vydláždí a vybetonují celou plochu, hlavně aby to na půdorysu a ve vizualizacích vypadalo patřičně efektně a hlavně za každou cenu originálně. A to, že to náměstí je ve sklonu který se směrem k metru nejprudší (na velkých plochách to není tak vidět) asi netuší. A co mně neskutečně ...vadí, je že všude malujou stromy, které v tomto rozsahu budou tak za třicet let. Svého času mě zvedl návrh jakéhosi atelieru, který takhle vrhl předláždit náměstí Míru, samozřejmě při likvidaci veškeré stávající zeleně.

10. 1. 2019 13:52:35. Re: Re: Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jitka

  Souhlasím, že řešení infrastruktury by mohlo stačit. Když se upraví pohyb chodců (přechody, vstupy do metra, přístup k tramvajím) a rozmístění stánků pro trhovce, je hotovo.

12. 1. 2019 12:17:32. Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Přemek

  Pod náměstím je třeba nejprve vybudovat parkování, potom může následovat Úprava náměstí...

14. 1. 2019 17:11:58. Re: Re: Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad. Jitka

  Parkování pod náměstím by bylo tak drahé, že by bylo prázdné.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz