Praha připravila první etapu stavby Zelená Malovanka

Praha připravila první etapu stavby Zelená Malovanka

(20. 3. 2014) Městská rada 18. března schválila záměr realizace veřejné zakázky stavby „Zelená Malovanka” - etapa 0001 Zelené stěny. „Do dvou měsíců vyhlásíme zadávací řízení, jeho výsledek by měl být znám přibližně do konce srpna a stavba by mohla být zahájena ještě letos v říjnu,“ uvedl náměstek primátora Jiří Nouza.
Autorem projektu je Jiří Opočenský z atelieru OV - A (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Praha připravila první etapu stavby Zelená Malovanka

Městská rada 18. března schválila záměr realizace veřejné zakázky stavby „Zelená Malovanka” - etapa 0001 Zelené stěny. „Do dvou měsíců vyhlásíme zadávací řízení, jeho výsledek by měl být znám přibližně do konce srpna a stavba by mohla být zahájena ještě letos v říjnu,“ uvedl náměstek primátora Jiří Nouza.
Autorem projektu je Jiří Opočenský z atelieru OV - A (doplněno Stavbaweb).


„Výstavba zelených stěn značně sníží hlukové i emisní znečištění této dopravně frekventované křižovatky, která leží v místě napojení tunelu Blanka na Strahovský tunel,“
dodal náměstek Nouza s tím, že předpokládané hodnota veřejné zakázky je 48 000 000,- Kč bez DPH.

Konstrukce zelených stěn je založena na nových základových konstrukcích, případně v některých místech je využito stávajících základových konstrukcí či železobetonových opěrných stěn, do kterých jsou nové konstrukce kotveny chemickými kotvami. Do základových konstrukcí jsou kotveny ocelové válcované nosníky IPE, které slouží k přenášení zatížení od vlastní tíhy zelených stěn a od zatížení větrem a sněhem. Dle výšky zelených stěn dosahují nosníky délky až 12 metrů. Mezi nosníky budou umístěny ocelové koše, které ponesou zeminu případně kamenivo s rostlinami. Z použitých druhů rostlin například hedera helix požaduje kamenivo, zatímco rostlina lonicera henrii, nikoli. Volba rostlin je závislá i na umístění z důvodů rozdílných požadavků stupně oslunění. Závlaha bude prováděna automaticky řízeným závlahovým systémem. 

„Použité rostliny mají schopnost pojmout emise z aut a odhlučnit křižovatku, a tak přispívají ke snížení znečištění ovzduší a snížení hlučnosti dopravní komunikace. Řešený prostor je stylizován do zahradního labyrintu, kdy jednotlivé cesty jsou tvořeny pozemní komunikací, tak konstrukce vytváří zároveň jedinečný architektonický dojem, který oživí lokalitu křižovatky,“ shrnul náměstek primátora Jiří Nouza.
zdroj: praha.eu

Doplněno Stavbaweb:
Studie projektu vznikla již v roce 2010 v rámci výstavy "Městské zásahy" - kdy úkolem architektonických týmů bylo najít konkrétní místo veřejného prostoru v pražské městské zástavbě, které je z jejich pohledu problematické a architektonickým zásahem změnitelné k lepšímu.
Studii si můžete prohlédnout na stránkách autorů -
atelieru OV - A.
Studii na zkrášlení a zatravnění Malovanky od architektů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha koupila Městská část Praha 6 a nechala ji od těchto architektů rozpracovat.

Osadili beton stromy
O co jde? Na výstavě s názvem Městské zásahy Praha 2010, která se konala na jaře v uměleckém centru DOX, totiž dva mladí  studenti architektury, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, prezentovali svou vizi zkrášlení a zatravnění Malovanky. Jejich návrh počítá s visutým parkem přímo nad křižovatkou, parkovými náměstíčky a lávkami pro pěší. Mezi lávkami by měla být napnuta síť, obrostlá břečťanem a psím vínem, které by tlumily hluk dopravy.
Sloupy se schodištěm nahoru
Jedna z variant zatravnění stavby, o jejíž podobě bylo rozhodnuto již v minulém století počítá i s dutými pilotními sloupy, které by
měly celý komplex zeleně a visutých lávek podpírat. V jejich útrobách má vést schodiště pro zahradníky, kteří by tak touto cestou měli
přístup k zeleni, rostoucí na výše zmíněné síti. Podrobnosti projektu ve formátu PDF naleznete 
zde.

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz