Praha rozhodla, jak dohnat západní metropole

Praha rozhodla, jak dohnat západní metropole

(7. 5. 2014) 29. 4. 2014 - Pražští radní rozhodli o agendě SMART projektů, které Prahu nasměrují mezi vyspělá velkoměsta. Skončí tak nepřehledná praxe, kdy různé městské orgány realizovaly vlastní SMART projekty bez jakékoli koordinace. Projekty efektivní a úsporné Prahy bude odteď koordinovat Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

 
 
 
 

Praha rozhodla, jak dohnat západní metropole

29. 4. 2014 - Pražští radní rozhodli o agendě SMART projektů, které Prahu nasměrují mezi vyspělá velkoměsta. Skončí tak nepřehledná praxe, kdy různé městské orgány realizovaly vlastní SMART projekty bez jakékoli koordinace. Projekty efektivní a úsporné Prahy bude odteď koordinovat Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Odborníci na IPR v posledních týdnech intenzivně pracovali na navázání spolupráce Prahy s Manchesterem a Eindhovenem a poté na přípravě společné žádosti o peníze z komunitárních fondů EU. Z těch Praha doteď skoro nečerpala. „Společný projekt s partnerskými městy budeme do Bruselu posílat už příští týden. Pro spolupráci jsme získali mimo jiné i ČVUT,“ říká šéf IPR Tomáš Ctibor.

Odteď bude IPR koordinovat všechny projekty v rámci strategie SMART Prague. Dosud si koncept SMART Cities vykládala každá městská instituce po svém a nikdo tuto agendu nekoordinoval. Dnešní rozhodnutí tak pro Prahu bude znamenat větší efektivitu a jasné expertní vedení podle západních standardů.

„Pokud náš projekt v Bruselu uspěje, budeme se učit od Manchesteru a Eindhovenu jak přenášet jejich dobré praktiky a zkušeností k nám. Za pár let díky tomu budeme moci čerpat významné prostředky třeba na přestavbu vybraných pražských brownfieldů v moderní energeticky úsporné obytné čtvrti,“ říká Tomáš Ctibor z IPR. Dnešní rozhodnutí Rady dává Praze naději, že během příštích deseti let bude moci z Bruselu získat stovky milionů až miliardy korun.

Praha se bude tři roky intenzivně učit od zahraničních partnerů, jak úsporné SMART projekty připravit, a pak od roku 2018 začne realizovat vlastní.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz