Praha si nechá vypracovat studii rozvoje ostrova Štvanice

Praha si nechá vypracovat studii rozvoje ostrova Štvanice

(15. 1. 2020) Dokument bude navazovat na architektonickou soutěž z roku 2013 a pro město jej vypracuje architekt Radek Kolařík z kanceláře RKAW

   
 
 
 
 

Praha si nechá vypracovat studii rozvoje ostrova Štvanice

(ČTK) - Pražský magistrát si nechá připravit studii rozvoje ostrova Štvanice. Dokončena bude do roku 2022 a město vyjde na zhruba 35 milionů korun. Po jednání rady dne 13. ledna 2020 to novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Dokument bude navazovat na architektonickou soutěž z roku 2013 a pro město jej vypracuje architekt Radek Kolařík z kanceláře RKAW. Ta v soutěži skončila druhá, tedy nejvýše, neboť první cena udělena nebyla. Štvanice se rozkládá na hranici Prahy 7, 8 a 1.

"Ostrov již dlouho čeká na svou obnovu a je velmi zanedbaný. Jeho potenciál jako rekreačního areálu pro okolní čtvrti vzroste také v souvislosti s realizací lávky mezi Holešovicemi a Karlínem," řekl Hlaváček.

Architektonická kancelář zpracuje podrobnou koncepční studii ostrova včetně jeho vazeb do oblastí a rovněž vypracuje projekt první etapy úprav. Zhotoví především dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení či zajistí autorský dozor.

Město zadá vypracování studie architektům, kteří se umístili před necelými sedmi lety na druhém místě. Podle Hlaváčka se vedení města rozhodovalo, zda vypsat novou soutěž, nebo využít tu z minulosti. Nakonec se rozhodlo pro druhou variantu, rozhodla prý kvalita tehdy zaslaných návrhů.

Než bude zmíněná studie hotova, uskuteční se na ostrově některé dílčí změny nezávislé na studii. Magistrát bude například nadále pracovat na výstavbě lávky z Karlína do Holešovic, která povede přes Štvanici. Chystá se také oprava Hlávkova mostu, Fuchsovy kavárny nebo obnova zeleně.

Ostrov Štvanice získal své jméno podle toho, že se na něm v 19. století konaly štvanice zvěře. Ve 30. letech minulého století byl na ostrově postaven zimní stadion, který byl v roce 2012 kvůli špatnému stavu zbourán. Stadion byl památkově chráněn, s jeho demolicí nesouhlasili památkáři ani velká část veřejnosti.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
Kompletní návrh najdete na stránkách praha.eu.
Informace  soutěži na stránkách ČKA.

Související články:
Praha vyhlásila výsledky architektonické soutěže na Štvanici  13.11.2013
Praha zná vítěze soutěže na obnovu Štvanice, blokuje ji odvolání 31.5.2013
Architekti nesouhlasí s prosazováním koncertní síně na Štvanici 11.4.2013
Odborníci: Nejvhodnějším místem pro koncertní síň je Štvanice 27.3.2013
Soutěž na řešení území ostrova Štvanice v Praze byla vyhlášena 8.10.2012
Praha schválila podmínky veřejné soutěže na využití Štvanice 19.9.2012
Praha vypíše soutěž na obnovu ostrova Štvanice 29.5.2012
Pražský magistrát přislíbil soutěž na řešení ostrova Štvanice 26.3.2012


 
 
 
 
50.0958175
14.4379158
Praha si nechá vypracovat studii rozvoje ostrova Štvanice

Praha si nechá vypracovat studii rozvoje ostrova Štvanice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.