Praha zruší tendr na stavební dozor dostavby Průmyslového paláce

Praha zruší tendr na stavební dozor dostavby Průmyslového paláce

(6. 4. 2020) Důvodem je stížnost jednoho z uchazečů

 
 
 
 

Praha zruší tendr na stavební dozor dostavby Průmyslového paláce

(ČTK) - Pražský magistrát zruší veřejnou zakázku na stavební dozor pro dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na bubenečském Výstavišti. Důvodem je stížnost jednoho z uchazečů, firmy Inženýring dopravních staveb na podmínky zakázky. Úředníci dali stěžovateli za pravdu. Tendr byl vypsán v minulém volebním období a byl doprovodnou zakázkou k již zrušené hlavní soutěži na dostavbu paláce. ČTK to v pátek 3. dubna 2020 řekl radní Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Levé křídlo vyhořelo v roce 2008. Palác byl postaven v roce 1891.

"Je to logickým vyústěním. Zakázka byla vyhlášena v minulém volebním období a my jsme o ní od začátku měli pochybnosti," řekl Vyhnánek.

Firma si stěžovala na pochybení ve lhůtách. Rovněž namítla, že požadavky jsou nepřiměřené a diskriminační. Znevýhodněni totiž byli dodavatelé, kteří "disponují stejnou či obdobnou referenční zakázkou, avšak namísto zastupování v územním, stavebním či společném řízeni zastupovali investory v řízení o dodatečném povoleni stavby či v řízení o změně stavby před dokončením", píše se v dokumentu. Pražští radní by tak v pondělí měli rozhodnout o ukončení zakázky.

Vedení Prahy zrušilo hlavní výběrové řízení na dostavbu Průmyslového paláce loni v říjnu. Také toto řízení bylo zahájeno v minulém volebním období. Důvodem bylo, že minulé vedení města tendr předloni odsouhlasilo, aniž mělo hotový projekt. Ten byl dokončen až loni v létě.

Vyhnánek dnes ČTK řekl, že jakmile odezní pandemie koronaviru, město znovu vypíše zakázky, a to jak tu hlavní na dostavbu, tak na stavební dozor. "Až se situace uklidní, tak to ihned uděláme. Kdyby nevypukla pandemie, tak už bychom to bývali udělali," řekl.

Projekt opravy zachovává původní podobu stavby z roku 1891. Počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu.

Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Doplněno Stavbaweb:
Průmyslový palác, od autorů Františka Prášila a Bedřicha Münsbergera, je ústřední budovou Výstaviště, které vzniklo jako výstavní areál pro Zemskou jubilejní výstavu.
V letech 1952 - 54 byl palác zrekonstruován podle projektu Pavla Smetany a přejmenován na Sjezdový palác.  

Praha architektonickou soutěž na dostavbu vyhořelého západního křídla Průmyslového paláce vypsala již v září 2009. V červnu 2010 porota soutěže, které se zúčastnilo celkem 11 ateliérů, ocenila jako vítězný návrh Jakuba Cíglera a ateliéru Cigler Marani architects. Město Praha se definitivně vzdalo plánu na nákladnou přestavbu Průmyslového paláce a části areálu Výstaviště v červenci 2013 a rozhodla se najít levnější cestu, jak palác, areál i historické budovy opravit. Návrh, se kterým kancelář Jakuba Ciglera v minulosti vyhrála soutěž, počítal nejen s dostavbou paláce, ale i s úpravami okolí této památky. Zázemí paláce mělo připomínat pařížský Louvre. Podchodem by lidé došli až ke Křižíkově fontáně. Pro Prahu by to ale prý znamenalo enormní finanční zátěž.

Související články:
Praha schválila zakázku na dostavbu a opravu Průmyslového paláce  16.12.2019
Praha vypsala tendr na opravu Průmyslového paláce 14.11.2018
Praha vypíše zakázku na Průmyslový palác  29.8.2018
Praha vybrala dodavatele projektu dostavby Průmyslového paláce  5.4.2017
Místo vyhořelého křídla Průmyslového paláce bude provizorní hala  2.11.2016
Dostavba křídla Průmyslového paláce 1.3.2016
Vyhořelou část Průmyslového paláce možná nahradí dočasná hala  25.2.2016
Praha ukončila plány na nákladnou přestavbu Průmyslového paláce 18.7.2013
Praha chce přehodnotit projekt na dostavbu Průmyslového paláce 27.11.2012
Cigler Marani Architects a.s.: dostavba Průmyslového paláce 9.5.2011
Průmyslový palác na výstavišti v Bubenči 14.3.2011
Zničený Průmyslový palác má být po požáru obnoven do roku 2010 22.10.2008
Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích 22.10.2008
Praha chystá přestavbu Výstaviště, přebuduje cesy i okolí areálu 6.1.2014  

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz