Pralinky

Pralinky

Pražská ulice, Příbram

(27. 11. 2020) Karnet Architekti

   
 
 
 
 

Pralinky

Zadání znělo jasně: Prodejna Pralinek, tedy komerční interiér, ve kterém jde zejména o prezentaci příběhu, příběhu firmy i samotného produktu.
Šlo v podstatě o jednu místnost, která musela být naprosto dokonalá a pak zázemí prodejny, kam se zkrátka muselo „jen” všechno vejít.

Prodejna pralinek. To znamená pralinky, čokoládoví zajíci, čokoládoví koně, slepice, všechno. Velké množství různých produktů a všechny musely být vidět. Rozhodli jsme je zarámovat mosazí, aby vedla zákazníkovy oči. Zbytek nábytku je černý, aby mosaz vynikla.
V prodejně zbylo trochu místa pro pár křesel. Chtěli jsme vytvořit pocit „jako v obýváku”: lampa, polštářky, taková domácí pohoda u krbu. Krb se bohužel nepodařil. Perfektní by byla dřevěná parketová podlaha, ale neprošla z provozních důvodů a dlažba s potiskem dřeva by byla falešný materiál, což samozřejmě nepřipadalo v úvahu. Udělali jsme tedy dlažbu ve stejném formátu a pokládky jako parkety a vypadá to skvěle.
Nakonec zbyly dvě holé stěny. Chtěl jsem je využít k tomu, abych zákazníkům sdělil, že za tou čokoládou je nějaký příběh, že je to opravdová čokoláda, žádná levná náhražka. Napadlo mě oslovit svého bývalého spolužáka z Liberce, aby nám pomohl stěny pomalovat. On udělal něco nádherného, dokonale vystihl atmosféru. Na první ze stěn namaloval obrovské srdce, v jehož středu je čokoládový bob a u něj dva kuchaři. Na druhé straně je slečna, která pralinkovým bublifukem vysílá pralinky do celého světa. Nádhera.

Slovo autora ilustrací: Strana přímo proti vám, kde jsou umístěny bílé dveře, je taková milá, vítací. Motiv srdce, který se soustřeďuje do středu z kakaových bobů, v němž je uprostřed samotné čokoládové srdce s celým bobem. Volil jsem tento jednoduchý motiv, aby to bylo lehce zapamatovatelné a lidé si to spojili s pralinkárnou, ale zároveň detailně vykreslené, aby v tom trošku hledali. Trochu toho tajemství. Na uvítanou jsou tam kuchaři, jeden drží metličku a druhý vařečku a už se nemůžou dočkat, až se pustí do přípravy další čokolády. Na druhé straně je slečna, která už ochutnala pralinky a krásně voní čokoládou, namáčí bublifuk ve tvaru pralinky do horké čokolády a rozfukuje pralinky po celém světě. Po pralinkárně poletují balóny a rostou květiny. Je to přeci jen svět vysoký a voňavý, ale schválně, nepřipadá vám na nich něco k nakousknutí?

Autorská zpráva
Foto: Martin ZoubekAutor: Michael Karnet
Ilustrace: Matyáš Prošek (hiiammat.cz)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz