Pražané mohou dávat připomínky k přestavbě Masarykova nádraží

Pražané mohou dávat připomínky k přestavbě Masarykova nádraží

(12. 3. 2012) Do konce tohoto pracovního týdne mohou Pražané podávat připomínky ke změně územního plánu, která umožní přestavbu Masarykova nádraží. Změnu připravuje pražský magistrát, v pátek 16. března chystá také její veřejné projednání. Návrhu magistrát vyvěsil na svých webových stránkách.

 
 
 
 

Pražané mohou dávat připomínky k přestavbě Masarykova nádraží

Do konce tohoto pracovního týdne mohou Pražané podávat připomínky ke změně územního plánu, která umožní přestavbu Masarykova nádraží. Změnu připravuje pražský magistrát, v pátek 16. března chystá také její veřejné projednání. Návrhu magistrát vyvěsil na svých webových stránkách.

Podle návrhu zůstane na nádraží zachován železniční provoz. Bourat se nebude poštovní dvůr, s odejmutím památkové ochrany nesouhlasilo ministerstvo kultury.

Podle návrhu, který magistrát vyvěsil na svých
webových stránkách, by měly být přeměněny plochy, které už nejsou pro provoz železnice potřebné. Magistrát při projednávání změny respektoval požadavky ministerstev dopravy a kultury. Protože ministerstvo kultury chtělo i nadále ochránit objekt pošty, nebude možné rozšířit kolejiště nádraží na úkor pošty u Hybernské ulice. Přesunutím kolejiště se měla uvolnit plocha na opačné straně u ulice Na Florenci, kde se plánovala nová výstavba. Návrh změny tedy s touto výstavbou nepočítá.
Masarykovo nádraží, foto Lukáš Beran
Nástupiště by měla být nově uspořádána, na úkor nevyužívaného zázemí u ulice Na Florenci budou nástupiště rozšířena. „Cílem je zajistit dostatečný prostor pro rozvoj příměstské a městské železniční dopravy v jedné ze dvou centrálních železničních stanic hlavního města," uvádí se v návrhu. U Trocnovské ulice bude zachován prostor pro případné pokračování Nového spojení, které pomocí estakád spojuje několik pražských nádraží.

Návrh umožní přestavbu autobusového nádraží na Florenci, nádraží by mohlo být součástí nové zástavby. Je navrženo propojení ulic Na Florenci a Pernerova, u Muzea hlavního města Prahy by měl vzniknout nový veřejný prostor se zelení, který by pokračoval směrem k Vítkovu. Uvažuje se i o možném budoucím propojení ulic Na Florenci a Opletalova například podchodem nebo nadchodem nad kolejištěm nádraží.

Změna počítá i s vybudováním železničního muzea v areálu bývalého depa Masarykova nádraží. Přes areál muzea by mělo být možné projít pěšky na Vítkov.
U změny bylo vypracováno vyhodnocení vlivu na životní prostředí. Podle odborníků je území nadlimitně zatíženo provozem na Severojižní magistrále, odborníci proto navrhují, aby se budoucí výstavba řešila současně se zklidněním magistrály. Změnu ale považují za přijatelnou.

Pražský magistrát v současnosti připravuje další dvě změny územního plánu, které by měly umožnit přeměnu Smíchovského a Nákladového nádraží Žižkov. V případě žižkovského nádraží ale musí město nově počítat s tím, že ministerstvo kultury tento týden prohlásilo hlavní budovu za kulturní památku.

U Smíchovského nádraží má zase připomínky Praha 5, na jejímž území nádraží leží. Změna týkající se Masarykova nádraží tak má ke schválení zřejmě nejblíže.
zpráva ČTK

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz