Projekt Stezka odvahy usiluje o umělecké zachycení novodobé urbanizace Psár a Dolních Jirčan a navazujících jevů, jež modelově reprezentují významnou část společenského obratu v České republice po roce 1989.
Stezku odvahy tvoří síť dvanácti naučných bodů propojujících původní jádro obce s nově strukturovanými oblastmi zástavby, které byly vybrány s ohledem na typizovaný sídelní charakter. Cílem mapovaní konkrétního kontextu a situace obce prostřednictvím informačních tabulek na veřejně přístupných místech je především oživení možnosti širšího sociálního dialogu a konfrontace teorie s každodenní skutečností. Obsahem jednotlivých zastavení je proto informativní popis obecné problematiky příměstských oblastí, plánování jejich rozvoje a struktury prostřednictvím odborných textů, jež běžně nejsou součástí veřejného prostoru, ale přesto představují významný potenciál pro zajištění dlouhodobě udržitelný rozvoj celé společnosti.
Slavnostního zahájení se v sobotu 24. října zúčastnili zástupci z řad urbanistů, architektů, umělců a spřízněných oborů, podobně jako představitelé místních skupin obce Psáry – Dolní Jirčany: významný český architekt Svatopluk Sládeček, ředitel CORRUPT TOUR pan Petr Šourek, zakladatelé studia KVALITÁŘ, Linda Dostálková (autorku vizuálního stylu projektu CULBURB) z grafického studia The Bestseller Creative Platform, starosta obce Milan Vácha, dále zástupkyně ředitele základní školy v Psárech paní Martina Běťáková, redaktoři kulturně společenského magazínu A2 či informačního portálu ARTALK.CZ, iniciátoři myšlenky projektu CULBURB z Centra pro středoevropskou architekturu, ad.
AUTOŘI
Matěj Al-Ali / Petr Dub / Tomáš Moravec
www.alali.cz / www.petrdub.cz / www.tomasmoravec.cz
Participace na projektu navazuje na dlouholetou spolupráci Matěje Al-Ali s Tomášem Moravcem, které v rámci Stezky odvahy doplňuje Petr Dub. Setkání trojice, jež začalo v rámci národní umělecké ceny EXIT roku 2009 v Galerii Emila Filly (o rok později v berlínské Kreuzberg Bethaniem), mimo jiné vyústilo ve společnou autorskou výstavu Ohlasy entropie v Galerii Kritiků (2011). Volné uskupení autorů je založeno více na ideové spřízněnosti, než-li na formální podobnosti tvůrčích přístupů. Tento statut je pro autory ve společném díle klíčovým, podobně jako snaha vyhnout se ztrátě vlastního autorského rukopisu a předejít nebezpečí uvíznutí ve skupinovém či programovém formalismu.
PROJEKT CULBURB
Stezka odvahy je realizována pod záštitou Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA) v rámci projektu CULBURB – CULTURAL ACUPUNCTURE TREATMENT FOR SUBURB. CULBURB sleduje situaci a možný vývoj současných středoevropských suburbií. Prostřednictvím akupunkturních zásahů jsou při použití minimálních prostředků realizovány intervence ovlivňující předměstské části středoevropských metropolí a jejich obyvatele.
K realizacím bylo vybráno sedm obcí v šesti zemích střední Evropy:
Česká republika – Praha (Psáry – Dolní Jirčany);
Maďarsko – Budapešť (Délégyháza);
Polsko – Varšava (Ursus);
Rakousko – Vídeň (Sandleiten);
Slovensko – Bratislava (Rajka– Rusovce);
Slovinsko – Lublaň (Zalog).
V ostatních pěti zemích probíhají od dubna 2012 další projekty. Informace k jednotlivým projektům jsou průběžně doplňovány a aktualizovány na stránkách www.culburb.eu, kde také najdete video a fotodokumentaci v tiskovém rozlišení. Projekty budou probíhat až do března 2013.
KONTAKT
Projekt organizuje: CCEA, Centrum pro středoevropskou architekturu (Praha)
Spoluorganizátoři: Soho in Ottakring (Vídeň), Kortárs Épiteszeti Központ (Budapešť), KUD C3 (Lublaň), Verejný podstavec (Bratislava), Centrum komunitného rozvoja (Bratislava), Fundacja BÄ?c Zmiana (Varšava)
Kurátoři v ČR: Yvette Vašourková, Igor Kovačević +420 603 810 083
Kontakt: www.culburb.eu
Klára Mergerová, mergerova@ccea.cz, +420 222 222 521
Projekt podpořili:
CULBURB probíhá pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy RNDr. Tomáše Hudečka, PhD.
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…