Projekt Stezka odvahy usiluje o umělecké zachycení novodobé urbanizace Psár a Dolních Jirčan a navazujících jevů, jež modelově reprezentují významnou část společenského obratu v České republice po roce 1989.
Stezku odvahy tvoří síť dvanácti naučných bodů propojujících původní jádro obce s nově strukturovanými oblastmi zástavby, které byly vybrány s ohledem na typizovaný sídelní charakter. Cílem mapovaní konkrétního kontextu a situace obce prostřednictvím informačních tabulek na veřejně přístupných místech je především oživení možnosti širšího sociálního dialogu a konfrontace teorie s každodenní skutečností. Obsahem jednotlivých zastavení je proto informativní popis obecné problematiky příměstských oblastí, plánování jejich rozvoje a struktury prostřednictvím odborných textů, jež běžně nejsou součástí veřejného prostoru, ale přesto představují významný potenciál pro zajištění dlouhodobě udržitelný rozvoj celé společnosti.
Slavnostního zahájení se v sobotu 24. října zúčastnili zástupci z řad urbanistů, architektů, umělců a spřízněných oborů, podobně jako představitelé místních skupin obce Psáry – Dolní Jirčany: významný český architekt Svatopluk Sládeček, ředitel CORRUPT TOUR pan Petr Šourek, zakladatelé studia KVALITÁŘ, Linda Dostálková (autorku vizuálního stylu projektu CULBURB) z grafického studia The Bestseller Creative Platform, starosta obce Milan Vácha, dále zástupkyně ředitele základní školy v Psárech paní Martina Běťáková, redaktoři kulturně společenského magazínu A2 či informačního portálu ARTALK.CZ, iniciátoři myšlenky projektu CULBURB z Centra pro středoevropskou architekturu, ad.
AUTOŘI
Matěj Al-Ali / Petr Dub / Tomáš Moravec
www.alali.cz / www.petrdub.cz / www.tomasmoravec.cz
Participace na projektu navazuje na dlouholetou spolupráci Matěje Al-Ali s Tomášem Moravcem, které v rámci Stezky odvahy doplňuje Petr Dub. Setkání trojice, jež začalo v rámci národní umělecké ceny EXIT roku 2009 v Galerii Emila Filly (o rok později v berlínské Kreuzberg Bethaniem), mimo jiné vyústilo ve společnou autorskou výstavu Ohlasy entropie v Galerii Kritiků (2011). Volné uskupení autorů je založeno více na ideové spřízněnosti, než-li na formální podobnosti tvůrčích přístupů. Tento statut je pro autory ve společném díle klíčovým, podobně jako snaha vyhnout se ztrátě vlastního autorského rukopisu a předejít nebezpečí uvíznutí ve skupinovém či programovém formalismu.
PROJEKT CULBURB
Stezka odvahy je realizována pod záštitou Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA) v rámci projektu CULBURB – CULTURAL ACUPUNCTURE TREATMENT FOR SUBURB. CULBURB sleduje situaci a možný vývoj současných středoevropských suburbií. Prostřednictvím akupunkturních zásahů jsou při použití minimálních prostředků realizovány intervence ovlivňující předměstské části středoevropských metropolí a jejich obyvatele.
K realizacím bylo vybráno sedm obcí v šesti zemích střední Evropy:
Česká republika – Praha (Psáry – Dolní Jirčany);
Maďarsko – Budapešť (Délégyháza);
Polsko – Varšava (Ursus);
Rakousko – Vídeň (Sandleiten);
Slovensko – Bratislava (Rajka– Rusovce);
Slovinsko – Lublaň (Zalog).
V ostatních pěti zemích probíhají od dubna 2012 další projekty. Informace k jednotlivým projektům jsou průběžně doplňovány a aktualizovány na stránkách www.culburb.eu, kde také najdete video a fotodokumentaci v tiskovém rozlišení. Projekty budou probíhat až do března 2013.
KONTAKT
Projekt organizuje: CCEA, Centrum pro středoevropskou architekturu (Praha)
Spoluorganizátoři: Soho in Ottakring (Vídeň), Kortárs Épiteszeti Központ (Budapešť), KUD C3 (Lublaň), Verejný podstavec (Bratislava), Centrum komunitného rozvoja (Bratislava), Fundacja BÄ?c Zmiana (Varšava)
Kurátoři v ČR: Yvette Vašourková, Igor Kovačević +420 603 810 083
Kontakt: www.culburb.eu
Klára Mergerová, mergerova@ccea.cz, +420 222 222 521
Projekt podpořili:
CULBURB probíhá pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy RNDr. Tomáše Hudečka, PhD.
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…