Projekt Origami

Projekt Origami

Pod Karlovarskou silnicí, Praha 6

(8. 9. 2017) Qarta Architektura 

   
 
 
 
 

Projekt Origami

Rezidenční projekt Origami v poklidné vilové čtvrti Prahy 6 vybočuje z běžného vnímání individuálního bydlení. Přestože je formálně definován jako bytový dům, jeho koncept má blíže k bydlení v samostatné vile. V každém ze sedmi domů měly být maximálně dva byty, ke každému z nich náleží vlastní vchod a samostatná prostorná zahrada. Na přání je možné spojením bytů získat samostatný dům o celkové užitné ploše až 330 m². Společná vnitřní komunikace a podzemní garáže se sklepy vytváří z bytových jednotek intimní rezidenční soubor, který je z vnější strany uzavřený. Koncepce projektu Origami kombinuje přednosti bydlení v bytě a rodinném domě. Navíc nabízí prostor k vyjádření individuálních představ budoucích obyvatel. Projekt podobného rozsahu a zaměření na území Prahy není snadné najít.

Bytový dům se nachází v katastrálním území Prahy 6 - Ruzyně. Leží severně od Karlovarské ulice a jihozápadně od ulice Drnovské. V úrovni nadzemních podlaží je rozdělen do čtyř samostatných dvou až třípodlažních hmot s plochými střechami. Toto rozčlenění je z důvodu přizpůsobení se okolní zástavbě, kterou tvoří v těsné blízkosti na západě soliterní rodinné domy. Každá hmota je ještě stavebně rozdělena na poloviny o různé podlažnosti, ve kterých jsou umístěné jednotlivé bytové mezonetové jednotky.
Byty jsou přístupné z otevřeného prostoru, který hmoty vytvářejí mezi sebou, na střeše společného suterénu. Tato vnitřní komunikace je určena pouze pro pěší a spojuje ulici Zbuzanskou a Pod Karlovarskou silnicí. Vyúsťuje zde i výtah se schodištěm ze suterénu. Zeleň na pozemku slouží jako předzahrádky, do zeleně jsou orientovány obytné místnosti. Orientace oken v horních patrech je zvolena taková, aby byla zaručena intimita jednotlivých bytů a aby byl zároveň splněn požadavek na oslunění a přirozené osvětlení bytu.
Mezonetové byty o ploše maximálně 120 m2 jsou dvoupodlažní nebo třípodlažní. V přízemí byly umístěny obytné místnosti s kuchyňskými kouty, v horních patrech ložnicová část.

Autorská zpráva

Autoři: Qarta Architektura – Ing. arch David Wittassek, Jiří Řezák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.0781055
14.3023543
Projekt Origami

Projekt Origami
Pod Karlovarskou silnicí
Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz