Projektil33

Projektil33

(14. 12. 2017) Výstavní projekt na jedenácti realizacích testuje způsoby zobrazování architektury

   
 
 
 
 

Projektil33

KDY: 14. 12. 2017 – 4. 3. 2018
KDE: DOX Centrum současného umění


Ateliér Projektil architekti vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v pražských Dejvicích, Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové či ekocentrum Sluňákov a rovněž svým trvalým zájmem o veřejný prostor. Pro jeho způsob práce je charakteristická otevřená spolupráce napříč mnoha obory. Pro svůj nejnovější výstavní projekt tak architekti oslovili kurátora Michala Nanoru. Výsledkem je výstava, na které představí své vnímání architektury jedenáct předních českých fotografů a výtvarníků. V pražském Centru současného umění DOX bude otevřena do 4. 3. 2018.

Architektura byla vůbec prvním námětem fotografie – především proto, že dům nikam neuteče. Od dob, kdy Nicéphore Niépce v roce 1826 vyfotil dvůr na statku v Le Gras, se ale fotografie proměnila stejně dramaticky jako vnímání architektury. Fotografie je teď schopná zaznamenat mnohem složitější děje a od architektury se chce mnohem víc než stavby.

Oba obory se ale stále vyvíjejí v nejtěsnější souvislosti. Minimálně počínaje modernismem architekti začínají navrhovat už s myšlenkou na  fotografickou prezentaci a podobně veřejnost se ve většině s architekturou coby tématem setkává prostřednictvím fotoaparátu. A pokud zkušenost
s architekturou už nelze oddělit od zážitku z jejích fotografií, je zřejmé, že potřebujeme jak osvícenou architektonickou fotografii, tak především schopnost vnímat její zatíženosti a meze. Výstavní projekt Projektil33 na jedenácti realizacích testuje způsoby zobrazování architektury, jejich dnešní adekvátnost i potřebu.

Ateliér Projektil vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v pražských Dejvicích, Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové či ekocentrum Sluňákov. Je také známý svým trvalým zájmem o veřejný prostor, pro jeho způsob práce je charakteristická otevřená spolupráce napříč mnoha obory.

Fotografové, kteří byli přizváni ke spolupráci na projektu, se ve své užité či volné tvorbě primárně nezabývají architekturou. Realizace Projektilu měli zachytit nikoli jako objekty-sochy, nýbrž jako předpoklady definující podobu života v blízkém i vzdálenějším okolí. Jejich přístup měl zpochybnit rozšířené konvence žánru architektonické fotografie, které protežují efektní prázdné formy pro časopisy a slideshows.

Otevřeně deklarovanou zkreslenost a korekci samotného fotografického jazyka pak představují nevyfotografovatelné obrazy všech jedenácti realizací vytvořené umělci, profesí, se kterou ateliér často spolupracuje.

Trivium doplňují texty o jednotlivých realizacích, defaultní způsob popisu, který ale zbavený obrazu získává na abstraktnosti. Autorem je Michal Nanoru.

Fotografové
Tereza Havlínková www.terezahavlinkova.com,
Jiří Hroník www.hronik.com,
Libuše Jarcovjáková www.jarcovjakova.com,
Václav Jirásek www.vjirasek.com,
Hana Knížová www.hanaknizova.com,
Vendula Knopová vendulaknopova.tumblr.com,
Michal Šeba michalseba.com,
Jiří Thýn jirithyn.cz,
Dušan Tománek,
Václav Tvarůžka vaclavtvaruzka.net,
Vojtěch Veškrna www.veskrna.cz.

UmĚlci
Josef Bolf,
Anežka Hošková www.works.io/anezka-hoskova,
Jakub Jansa jakubjansa.com,
Eva Koťátková,
David Krňanský davidkrnansky.tumblr.com,
Martin Kubát,
Martin Lacko martinlacko.blogspot.cz,
Eva Maceková,
Jakub Matuška aka Masker www.masker1.net,
Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič daviddemjanovic.blogspot.cz,
Michal Pěchouček

Realizace ateliéru Projektil architekti vybrané pro výstavu

ZŠ a ZUŠ, Líbeznice
Centrum ekologických aktivit Sluňákov, Horka nad Moravou
Muzeum barokních soch, Chrudim
Lesopark Belveder, Praha-Zbraslav
ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/lesopark-belveder
Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, Brno
Vida! science centrum, Brno
Národní technická knihovna, Praha
Studijní a vědecká knihovna, Hradec Králové
Nábřeží Maxipsa Fíka, Kadaň ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2016/revitalizace-nabrezi-maxipsa-fika
Ateliér Malátova, Praha 
Městská knihovna a kulturní centrum Vozovna, Praha

Michal Nanoru
Bývalý šéfredaktor českého kultovního časopisu Živel, společně s Martinou Overstreet napsal dvě knihy mapující kulturní fenomény české společnosti: v roce 2010 Zde jsou psi o vizuální kultuře české nezávislé hudební scény a v roce 2013 obrazové dějiny českého předrevolučního skateboardingu Prkýnka na maso jsme uřízli. V roce 2014 kurátoroval výstavu sledující vliv amatérského stylu na umělecké fotografy Only the Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited (Galerie Rudolfinum) a v roce 2016 výstavu americké umělkyně Taryn Simon (Galerie Rudolfinum a Albertinum, Drážďany). 

Projektil architekti
Studio založili v roce 2002 architekti Roman Brychta (AVU), Adam Halíř (FA ČVUT), Ondřej Hofmeister
(FSt ČVUT) a Petr Lešek (FA ČVUT). Jejich první velkou společnou realizací byl Sluňákov – Centrum ekologických aktivit v Horce nad Moravou u Olomouce, za který získali Grand Prix architektů za rok 2007
 a cenu ministra životního prostředí ČR v roce 2007. Zásadním formujícím momentem pro ateliér bylo projektování Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích, kterou začali navrhovat ještě ve spolupráci
s Václavem Králíčkem jako AK Architekti. V roce 2000 návrh zvítězil v anonymní architektonicko-urbanistické soutěži. Trvalo bezmála deset let, než došlo k jejímu dokončení (2009). Dnes je NTK plnohodnotnou součástí dejvického vysokoškolského kampusu a Projektil za ni obdržel Národní cenu za architekturu – Grand Prix architektů 2010, cenu Klubu za starou Prahou za novostavbu v historickém prostředí a cenu Státního fondu životního prostředí 2009. Knihovna také byla Českou komorou architektů nominována do prestižní soutěžní přehlídky nejlepších evropských realizací Mies van der Rohe Award 2011. Kvality Projektilu potvrdilo vítězství v soutěži na další veřejnou stavbu – Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. Následná realizace získala hlavní cenu v kategorii novostavba Grand Prix architektů 2009. Důležitým aspektem tvorby ateliéru je častá spolupráce s designéry, grafiky, výtvarníky i teoretiky současného umění.  / www.projektil.cz

Grafický design výstavy: Petr Babák a Jaromír Skácel (Laboratoř)

Výstava je otevřena denně kromě úterý: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18

DOPROVODNÉ AKCE
14. 1. 2018 — 15:00 – 17:30 DÍLNA PRO DĚTI
18. 1. 2018 — 19:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S AUTORY A KURÁTOREM
18. 2. 2018 — 16:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S AUTORY A KURÁTOREM
tisková zpráva


Výstava ukazuje architekturu očima fotografů i umělců
(ČTK)
- Jedenáct staveb českého architektonického studia Projektil očima 22 českých současných umělců a fotografů představuje centrum současného umění DOX. Podle kurátora Michala Nanoru chce testovat, jak je možné zobrazovat architekturu na realizacích ateliéru, který vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v Praze, vědeckou knihovnu v Hradci Králové nebo ekocentrum Sluňákov. Tvůrci ze studia Projektil jsou známí i trvalým zájmem o veřejný prostor a otevřenou spolupráci napříč obory.

Výběr současných umělců a fotografů, kteří se ve své tvorbě běžně nezabývají architekturou, dokumentuje vzdělávací zařízení, muzea nebo parky Projektilu různorodě. Společně se ale snaží odstranit konvence architektonické fotografie prezentující efektní prázdné formy. Svůj pohled na domy studia Projektil představují třeba Jiří Thýn a Anežka Hošková (Centrum ekologických aktivit Sluňákov), Václav Tvarůžka a Michal Pěchouček (Městská knihovna a kulturní centrum Vozovna Praha), Libuše Jarcovjáková a David Krňanský (Národní technická knihovna) nebo Hana Knížová a Eva Koťátková (ZŠ a ZUŠ Líbeznice).

Ateliér Projektil architekti založili v roce 2002 mladí architekti Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek. Projektil tvoří úspornou, vstřícnou a svěží architekturu znalou tradice, inovativní typologie a technologie. Razí spojení současného umění, designu, architektury a krajiny. Ke spolupráci zvou zkušené i mladé tvůrce.

Ateliér je nositelem několik významných cen. Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové dostala ceny v soutěži Grand prix architektů 2009 a Stavba roku 2009, Národní technická knihovna v Praze dostala o rok později hlavní cenu Grand prix architektů a mimo jiné také ocenění Klubu za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Oceňované je i Centrum ekologických aktivit v Horce nad Moravou u Olomouce.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz