Projektové společnosti očekávají propad trhu o 8 procent v letošním roce

Projektové společnosti očekávají propad trhu o 8 procent v letošním roce

(1. 4. 2020) Mimořádnou studii projektových společností zpracovala společnost CEEC Research

 
 
 
 

Projektové společnosti očekávají propad trhu o 8 procent v letošním roce

Ředitelé projektových společností měli začátkem února tohoto roku pozitivní očekávání ohledně vývoje trhu projektových prací. Konkrétně počítali s jeho růstem o 3,5 % v roce 2020 a s dalším růstem o 1,9 % v roce 2021. V souvislosti se současnou situací okolo COVID-19 se ale jejich očekávání změnila. V současné chvíli na trhu projektových prací počítají s poklesem o 8,0 % pro letošní rok a dalším poklesem o 0,9 % v roce následujícím. Vyplývá to z mimořádné studie projektových společností Ekonomické dopady COVID-19 na stavební, projektové a developerské společnosti, zpracované analytickou společností CEEC Research.

Obdobný propad očekávají i v oblasti svých tržeb. Původním očekáváním projektových společností (k začátku února 2020) byl růst v oblasti tržeb o 3,2 % v letošním roce a další růst o 2,0 % v roce 2021. Po zavedení vládních opatření ale počítají naopak s poklesem tržeb, a to o 7,6 % v letošním roce, a s jejich dalším propadem o 1,3 % v roce následujícím. Ke změně vývoje trhu a tržeb projektových společností Michal Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, dodává: „Společnosti se potýkají se zrušením nebo prodloužením stávajících zakázek, zároveň čelí tomu, že mnoho jejich obchodních schůzek bylo zrušeno v souvislosti s vládními opatřeními. Toto se samozřejmě promítá i do očekávání společností ohledně vývoje trhu i tržeb. Na druhou stranu nutno podotknout, že se jejich očekávání mohou měnit – mohou být ještě horší, pokud zavedená opatření budou trvat delší dobu, nebo se naopak zlepší, pokud se brzy vrátíme do normálu a pokud budou mít vládní opatření na podporu firem pozitivní dopad.“

Menší dopad na vývoj trhu a tržeb očekávají projektanti věnující se pozemním stavbám. Ti původně počítali s růstem trhu v roce 2020 o 3,2 % a v roce 2021 s dalším růstem o 1,4 %. Obdobně viděli i vývoj svých tržeb, kde počítali s růstem o 2,5 % v roce 2020 a dalším růstem v roce 2021 o 1,9 %. V současné chvíli očekávají propad trhu o 7,2 % v letošním roce a následně mírný růst trhu v roce 2021 o 0,7 %. V oblasti tržeb potom propad o 7,1 % pro letošní rok a v roce 2021 jejich mírný růst o 0,2 %.

Společnosti věnující se projektům v oblasti inženýrských staveb byly optimističtější v původních očekáváních, ale v současné situaci počítají s větším propadem trhu i tržeb než projektanti projektující pozemní stavby. Původně počítaly s růstem trhu o 3,8 % v roce 2020, následně s růstem o 2,5 % v roce 2021. V oblasti tržeb očekávaly také růst, a to o 4,0 % v roce 2020, a v roce 2021 počítaly s růstem o 2,1 %. v současné chvíli očekávají ochlazení trhu a jeho pokles o 8,8 % v letošním roce a další propad trhu o 2,6 % v roce 2021. V oblasti svých tržeb očekávají obdobný propad, a to o 8,1 % v roce 2020, a další propad o 3,0 % v roce 2021.

Mimořádná studie Ekonomické dopady COVID-19 bude zveřejněna na:
www.ceec.eu

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz