Prolamovaná fasáda objektu Quadrio

Prolamovaná fasáda objektu Quadrio

(3. 6. 2015) Prostorová prolamovaná fasáda byla speciálně vyvinuta pro projekt Quadrio

   
 
 
 
 

Prolamovaná fasáda objektu Quadrio

Fasádní konstrukce (Schüco)
Na vnějším plášti centra Quadrio jsou nejvíce zastoupeny konstrukce Elementfasády, která je na bázi SCHÜCO USC 65. Je to ale zvláštní řešení; V8 profily jsou upraveny pro podmínky projektu (např. sloupky nemají pohledovou šířku základního systému 65 mm, ale 74 – 76 mm). Čelní prolamovaná fasáda je v rastrovém systému, který je na bázi SCHÜCO  FW60+SI. Opět je to zvláštní řešení s V8 profily, speciálně upravenými pro tento případ. Pohledová šířka profilů je 70 mm. Konstrukce připravovali společně firmy Schüco a Sipral.

Prolamovaná fasáda (AGC)
Ustoupená fasáda středové budovy (ze Spálené a Vladislavovy ulice) s dynamickým diagonálním rastrem zasklení (a obálka 8. podlaží – 3D prostorová prolamovaná fasáda) byla speciálně vyvinuta pro projekt Quadrio. Lomené plochy, tvořené trojúhelníkovými a lichoběžníkovými skly, vytvářejí prolamovanou fasádu, která zrcadlí celé své okolí a mění svůj výraz v závislosti na světelných podmínkách venkovního prostředí. Rovina fasády je předozadně prolamovaná o 200 mm. Celková plocha této fasády je 1060 m2, je v ní osazeno 584 ks izolačních trojskel, přičemž takřka každé druhé sklo má jiný tvar. Přestože je zde použit jeden typ skla, dopad světla pod různým úhlem vytváří odlišnou barevnost a vnáší do stavby dynamický prvek.

Zasklení
Na fasádách bylo použito izolační dvojsklo společnosti AGC Glass Europe s vysoce výkonným protislunečním měkkým povlakem Stopray Vision-60 a kalitelným Stopray Vision-60T. Tento typ pokovení kombinuje vysokou úroveň světelné prostupnosti s nízkým solárním faktorem, což se výrazně projevuje na energetické náročnosti budovy, zejména na nákladech na klimatizaci. Povlak Stopray Vision-60 snižuje tepelné zisky od slunce o cca 30 % v porovnání se standardním izolačním sklem. Pro obvodový plášť budovy Quadrio bylo použito zasklení velkých formátů. Vzhledem k rozměrům skla, požadavku na bezpečnost a ochranu proti hluku je použito pro izolační zasklení modulové fasády, jak z exteriéru, tak z interiéru, sklo typu Stratobel (vrstvené bezpečnostní sklo) a Stratophone (vrstvené bezpečnostní sklo s akustickou fólií) o celkové tloušťce samotné skloviny 28 mm. Takové složení izolačního dvojskla představuje velkou hmotu základní skloviny. Pokud by byla použita standardní sklovina, způsobila by nazelenalý nádech zasklení. Požadavkem investora a architektů bylo dosažení maximálně neutrálního vzhledu. Z tohoto důvodu investor zvolil nadstandardní sklovinu bez příměsi oxidů železa. Vysoce transparentní sklo Planibel Clearvision představuje sklovinu s nejnižším obsahem oxidů železa (Fe2O3 < 0,02 % z hmotnosti skla) a maximální možnou čirostí dostupnou na našem trhu. Vysoce neutrální čirá sklovina byla v tomto rozsahu použita v České republice poprvé. Její použití maximalizuje prostup přirozeného světla do interiéru, snižuje nutnost umělého osvětlení a zpříjemňuje tak pobyt v kancelářských prostorech.

www.agc-glass.eu/Czech

www.schueco.com/web/cz

publikováno v časopise Stavba č. 1/2015, Quadrio str. 24-31, Prolamovaná fasáda str. 32

Polyfunkční budova Quadrio 
Místo: Spálená ulice, Praha 1 – Nové Město
Investor: CPI Property Group, Petr Beránek (project manager)
Autoři Authors: Jakub Cigler, AIA, Vincent Marani, AIA,Cigler Marani Architects
Technický ředitel CTO: Petr Kužela
Architekt projektu Project architect: Jan Hofman
Hlavní inženýři projektu Project engineers: Marie Mrázová,Martin Junek
Statika Statics: Václav Toman, Building, s. r. o.
Projektový tým Project team: Ondřej Hrozinka, Pavel Neuberg,Martin Vítek, Klára Poskočilová, Jan Zajíček, Lenka Špirudová,Pavel Hrubý, Daniel Schrade, Michal Nácovský, Josef Skála,Valerie Roubalová
Generální dodavatel General contractor : Metrostav, a. s.
Prováděcí dokumentace pro GD Execution documentation: Helika, a. s.
TDI Technical supervision: Betkon, Miroslav Kulda
Fasády Facades: Sipral, a. s.
Návrh Implementation: 2004 –2007
Realizace Design: 08/2012–10/2014
Plocha pozemku Site area: 6200 m2
Celková podlažní plocha Total floor area: 50 400 m2
Náklady Costs: 3,1 mld. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz