Prostor nad podzemím torza Stalinova pomníku by se mohl otevřít

Prostor nad podzemím torza Stalinova pomníku by se mohl otevřít

(10. 10. 2019) Město prostor zpřístupní, ale budou jej hlídat strážníci, nesmí se tu konat shromáždění více osob

 
 
 
 

Prostor nad podzemím torza Stalinova pomníku by se mohl otevřít

(ČTK) - Uzavřený prostor na Letné, kde hrozil propad do podzemí bývalého Stalinova pomníku, by mohl být opět zpřístupněn. Ve zprávě, kterou má ČTK k dispozici, to doporučila městem najatá firma Inset, která prostor zkoumala. Ten je ve špatném stavu, kvůli možnému zřícení byl uzavřen v září. Praha jako vlastník by do konce roku měla předložit návrh, co s prostorem dál. Mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl, že město prostor zpřístupní, ale budou jej hlídat strážníci, nesmí se tu konat shromáždění více osob. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) závěr testu přivítal.

"Vzhledem k naměřeným minimálním deformacím doporučujeme pohyb obyvatel nijak neomezovat a odstranit stávající zábrany v plném rozsahu," píše se v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Zkušební zatížení bylo provedeno automobilem o hmotnosti 3,5 tuny, který přejížděl po jednotlivých částech stropu podzemí. Zespodu společnost rozmístila měřicí body na zhruba dvou stovkách míst. Test odhalil několik kategorií deformace, a to jak malé průhyby do 0,02 milimetru, tak střední a větší v rozmezí od 0,05 milimetru do 0,12 milimetru.

"Prostor na povrchu zpřístupníme, ovšem větší shromáždění by mohla způsobit problémy, proto budeme prostor společně se strážníky monitorovat,"
uvedl Hofman. Kdy se tak stane, nesdělil. Nadále prý budou pokračovat testy jednolitých desek. "Jedná se například o geologický průzkum, zátěžové testy a další. Máme výsledky dílčích testů, definitivní posudek by měl být v řádu několika měsíců," dodal.

"Statika konstrukce je v mnohem lepším stavu, než se čekalo. Konečně máme data, a ne pouze dojmy. Návštěvníci i skejťáci mohou podstavec pomníku využívat, jak jsou zvyklí. Jsem rád, že místo bude pro lidi nadále fungovat,"
uvedl na dotaz ČTK Čižinský. Kdy bude místo zpřístupněn, nesdělil.

Výsledky testu podle dokumentu umožňují návrat pěších do nyní uzavřené části i použití techniky při rekonstrukci podzemí. Při samotné opravě ale společnost doporučila skladovat materiál či části kyvadla o hmotnosti stovek kilogramů mimo oblast podzemních konstrukcí.

Stavební úřad rozhodl o uzavření asi 1000 metrů čtverečních plochy. Město nyní plánuje střechu podzemní stavby provizorně podepřít. Jak bude podzemní prostor v budoucnu využit, zatím město nerozhodlo.

Proti uzavření plochy protestovali obyvatelé, kteří sepsali petici. Pod ní se podepsalo několik tisíc lidí.

Stalinův pomník vznikl v roce 1955. Ve své době byl s výškou přes 15 metrů, šířkou 12 metrů a 22 metry do délky největším skupinovým sousoším v Evropě. Pomník byl zlikvidován na konci roku 1962, když se rozšířila kritika sovětského vůdce Nikity Chruščova vůči Stalinovi.

Související články:
Střecha podzemí Stalinova pomníku se může zřítit  17.9.2019
Praha zamýšlí nechat podepřít podzemí Stalinova pomníku  12.9.2019 


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.