Proti mrakodrapu v Šantovce se chystá v Olomouci shromáždění

Proti mrakodrapu v Šantovce se chystá v Olomouci shromáždění

(21. 10. 2013) (ČTK) - Proti plánované stavbě výškové budovy v nové městské části Šantovka se chystá v Olomouci v úterý protestní shromáždění. Jeho organizátoři poukazují především na ochranu historického dědictví ve městě. Šantovka Tower v Olomouci by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů města Olomouce, začít stavět chtějí za dva roky.

 
 
 
 

Proti mrakodrapu v Šantovce se chystá v Olomouci shromáždění

(ČTK) - Proti plánované stavbě výškové budovy v nové městské části Šantovka se chystá v Olomouci v úterý protestní shromáždění. Jeho organizátoři poukazují především na ochranu historického dědictví ve městě. Šantovka Tower v Olomouci by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů města Olomouce, začít stavět chtějí za dva roky.


Členové občanského sdružení Za krásnou Olomouc, kteří protestní shromáždění organizují, upozorňují na to, že stavba by svojí výškou zastínila i radniční věž a kontrastně by se promítla v siluetě historického jádra. Upozorňují i na to, že Olomoučané svůj nesouhlas vyjádřili už dvěma peticemi s 932 a 699 podpisy, ve kterých zástupce města vyzvali, aby hájili svěřené veřejné hodnoty. "To se, jak vidíme dnes, nestalo. Primátor tehdy přislíbil, že věc projedná zastupitelstvo dřív, než se město k žádosti investora vyjádří. Nyní je magistrát s investorem na jedné lodi, žádá spolu s ním o vydání stanovisek," uvedl za organizátory protestu Tomáš Pejpek.

Stanovisko magistrátních památkářů, které investoři nedávno získali, se liší od doporučení Národního památkového ústavu. Podle vědecké rady ústavu je výšková dominanta v sousedství centra Olomouce nepřijatelná, protože by výrazně poškodila panorama historického centra města. Organizátoři protestu navíc upozorňují na to, že je lokalita Šantovky legislativně hájená statutem ochranného pásma městské památkové rezervace.

Investoři však obavy svých odpůrců odmítají a tvrdí, že panorama města narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl na dotaz ČTK zástupce investora Richard Morávek.

I podle britského architekta Roberta Bishopa, který se na vzhledu čtvrti podílí, nejsou protesty na místě. "Jsme přesvědčeni, že všechny proporce a dimenze jsou odpovídající. Budovu pokládám za elegantní, vytvořenu z kvalitních materiálů. Nejde o narušení panorama, ale o jeho doplnění kvalitní budovou," uvedl architekt.

Výšková budova Šantovka Tower má být postavena v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka, které bylo otevřeno dnes. Má být součástí nové čtvrti, kde chtějí investoři v roce 2015 zahájit další etapu zaměřenou na stavbu rezidenčních objektů. Vyrůst by tam mělo na 400 bytů.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz