ČR v Benátkách reprezentuje Rajnišova Přirozená architektura

ČR v Benátkách reprezentuje Rajnišova Přirozená architektura

(1. 9. 2010) 12. mezinárodní výstava architektury
29. 8. - 21. 11. 2010

Pavilon České a Slovenské republiky
Výstavní areál Giardini, Benátky

 
 
 
 

ČR v Benátkách reprezentuje Rajnišova Přirozená architektura

12. mezinárodní výstava architektury
29. 8. - 21. 11. 2010

Pavilon České a Slovenské republiky
Výstavní areál Giardini, Benátky

 

 

NATURAL ARCHITECTURE / PŘIROZENÁ ARCHITEKTURA

 


 

Praha 31. srpna (ČTK) - Modely dřevěných a vzdušných staveb architekta Martina Rajniše i objekty vytvořené Rajnišem a jeho týmem přímo pro pavilon v Benátkách zastupují Českou republiku a Slovensko na 12. bienále architektury. Mezinárodní výstava začala v neděli a potrvá do 21. listopadu. Podle kurátorky výstavy v česko-slovenském pavilonu Radomíry Sedlákové z Národní galerie (NG) je o Rajnišovu Přirozenou architekturu mezi diváky velký zájem. Svědčí o tom účast na vernisáži i prodaný počet publikací a katalogů. Mezi oceněné se nicméně český projekt nedostal.

Mezinárodní porota udělila ceny při zahájení bienále. Zlatého lva za nejlepší národní expozici získalo Bahrajnské království, které se bienále zúčastnilo úplně poprvé.

Projekt architekta Martina Rajniše, studia e-Mrak a nakladatelství Zlatý řez Přirozená architektura vyhrál výběrové řízení pořádané loni Národní galerií. Jejich koncept dřevěné a k přírodě šetrné architektury představuje podle NG originální pojetí architektury.

Vstup Stavba Převoz lodí

Uvnitř pavilonu návštěvníci spatří tří- až pětimetrové modely skutečných Rajnišových staveb - Stodoly Maxov, Věže Blanka, Věže Scholzberg v Jizerských horách, Věže Mamka v Krušných Horách, Věže Bára II v Chrudimi a Hráň u Slavonic. Součástí expozice je také prostor s volně loženými malými prkénky, na nichž si především děti zkoušejí, jak se dá se dřevem pracovat.

Dřevo není jen v pavilonu, ale i před ním - ke stavbě pavilonu se jakoby slétávají kusy dřeva z nejrůznějších směrů. Mnoho návštěvníků se podle Sedlákové divilo, jak k sobě byla prkna připojena. Kusy dřeva se směrem k pavilonu "uklidňují" a skládají podle vůle architekta.

O konceptu a expozici informuje návštěvníky leták vydaný Zlatým řezem, který rozdávají dobrovolníci ve výstavním areálu. Lidé si mohou k příležitosti české výstavy zakoupit katalog, knihu Přirozená architektura, publikaci o věži Bára, plakát, tričko i placku se symboly výstavy.

Koncept pavilonu stál zhruba čtyři miliony korun, 1,6 milionu korun poskytlo ministerstvo kultury, zbytek hradili sponzoři a dárci. Na výstavbě modelů se podílejí studenti architektury z Liberce, Brna a z dalších měst.

České umění se v Benátkách tradičně prezentuje v česko-slovenském pavilonu. Češi a Slováci se na bienále střídají, v roce 2008 pavilon zdobila slovenská expozice.

Související články:
La Biennale di VeneziaBenátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook)

Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook)

Aktuální zprávy i fotografie z Bienále naleznete na stránkách Martina Rajniše zde.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

8. 12. 2021 17:10:41

Re: Parkovací dům Černý Most

Tleskám! Radost trochu kalí, že zde vzniká první vzorová vlaštovka asi tak 30 let poté, co by bylo takové vlaštovky potřeba, ale zaplaťpánbu za ty dary. Bohužel tak je to s námi tady v české kotlině pořád a asi jenom výjimečně bychom hledali počiny a osobnosti, jež nereagují na minulost či v lepším případě horkotěžko dohánějí palčivou přítomnost, ale hledí do budoucnosti (jo, hned mě napadl Jan Antonín Baťa, dovedeme si vůbec představit někoho takového v současnosti?). A tak když vytrváme v úsilí, budeme snad za 50 let tam, kde je civilizovaný svět dnes... V mladickém optimismu 89. roku minulého století jsem si chvíli myslel, že by snad tohle prokletí mohla naše společnost konečně překonat a že bychom se snad konečně mohli stát skutečně moderním státem na evropské špičce. Ale dost rychle mě to přešlo (přišla doba žvástů o "spálené zemi" a následná dekadence "oposmlouvy") a dnes už ten optimismus nějak nenacházím. (Stavba 6 km obchvatu Horní Lukavice od zahájení bude trvat 4 roky... čtyři dlouhé roky...) Za 8 let vlády těch, co "nekecejí, ale makají", jsme viděli, že populismus diletantů, kteří chtějí řídit stát jako firmu, jenom k tomu bohužel nemají nejmenší kompetence, taky nikam nevede. Před všemi budoucími vládami (ale to platí i pro všechny firmy a lidi v nich) tu stojí obrovský úkol - začít to strašné zpoždění konečně nějak dohánět. K dluhu komunismu se bohužel začíná přičítat dluh neschopnosti naší generace, a to ten dluh komunismu ještě nebyl zahlazen ani zdaleka. A k tomu výzvy doby, které nás v devadesátkách ani omylem nenapadly...(A budou mnohem vážnější, než si kdo odváží dnes vyslovit nahlas.) Budete muset, milí třicátníci a mladší, asi opravdu zabrat. Budete lepší a úspěšnější, než jsme byli my? Moc bych vám to přál, opravdu ano.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz