Radní chtějí v centru Olomouce instalovat nové lampy Philips

Radní chtějí v centru Olomouce instalovat nové lampy Philips

(9. 4. 2014) (ČTK) - Historické centrum Olomouce budou zřejmě ještě letos osvětlovat nové lampy Philips Urbanstar namísto svítilen, které byly navrženy v 90. letech při projektu rozsáhlé rekonstrukce Horního náměstí, avšak nakonec nebyly instalovány. Radní totiž v pondělí zadali odboru investic magistrátu úkol, aby pokračoval v přípravě výměny starého osvětlení centra Olomouce a dal přednost lampám Philips. Autor rekonstrukce Horního náměstí s lampami Philips nesouhlasí a chystá žalobu. Podle Šépky jsou původně navržené lampy o polovinu levnější než svítilny Philips, mají dvojnásobně větší světelný tok a jejich údržba není složitá, jelikož je stačí jednou za dva roky utřít.

 
 
 
 

Radní chtějí v centru Olomouce instalovat nové lampy Philips

(ČTK) - Historické centrum Olomouce budou zřejmě ještě letos osvětlovat nové lampy Philips Urbanstar namísto svítilen, které byly navrženy v 90. letech při projektu rozsáhlé rekonstrukce Horního náměstí, avšak nakonec nebyly instalovány. Radní totiž v pondělí zadali odboru investic magistrátu úkol, aby pokračoval v přípravě výměny starého osvětlení centra Olomouce a dal přednost lampám Philips. Autor rekonstrukce Horního náměstí s lampami Philips nesouhlasí a chystá žalobu. Podle Šépky jsou původně navržené lampy o polovinu levnější než svítilny Philips, mají dvojnásobně větší světelný tok a jejich údržba není složitá, jelikož je stačí jednou za dva roky utřít.

Osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zdroj: Šépka architekti.cz) Lampa Philips Urban Star
Debatou, jak nejlépe osvětlit Horní náměstí, žije Olomouc už několik měsíců. Po dokončení rekonstrukce Horního náměstí v roce 2001 se zjistilo, že tehdy instalované lampy Thorn málo svítí. Radnice proto nyní přišla s návrhem, aby v centru byly rozmístěny lampy Philips, které od loňska osvětlují sousední Dolní náměstí. To se ale nelíbí památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí, kteří prosazují původní lampy navržené v projektu opravy městského centra, místo nichž byly nakonec pořízeny sloupy Thorn.

"Rada rozhodla o tom, že budeme pokračovat v započaté výměně osvětlení variantou Philips Urbanstar," řekl 8. dubna novinářům primátor Martin Major (ODS). Lampy Philips podle něj poskytnou dostatek světla a jsou zhruba o třetinu levnější než původně navržené lampy. Svítilny Philips prý mají také výrazně nižší spotřebu elektřiny a jsou méně náročné na údržbu.

Major míní, že lampy Philips nejsou výrazné a nebudou příliš zasahovat do historického prostoru Horního náměstí. Radní argumentují i tím, že zatímco svítilny Philips lze na náměstí instalovat už na sklonku léta, tak u původních lamp by to trvalo déle, protože prototyp se ztratil a jejich výroba by zabrala nějaký čas.

Architekt Jan Šépka, který se na projektu rekonstrukce Horního náměstí podílel, kvůli postupu radnice podá žalobu k soudu. Její součástí bude návrh na předběžné opatření, které městu zabrání instalovat lampy Philips. Šépka tvrdí, že radnice by jinak porušila autorská práva na projekt rekonstrukce náměstí. "Mám posudek od právníků, kteří se specializují na autorské právo, a ten jednoznačně potvrdil, že radnice tímto způsobem postupovat nemůže. Existují precedentní případy, kdy architekti vyhráli nad městem i kvůli výměně menších prvků," řekl ČTK Šépka.

Podle Šépky jsou původně navržené lampy o polovinu levnější než svítilny Philips, mají dvojnásobně větší světelný tok a jejich údržba není složitá, jelikož je stačí jednou za dva roky utřít. "Primátor používá nepodložené argumenty. Většině odborníků stále uniká důvod, proč prosazuje výměnu světel za typ od firmy Philips. Jako jedno z možných vysvětlení mě napadá, že Philips bude primátorovi sponzorovat podzimní volební kampaň. Žádné jiné logické zdůvodnění, které by opodstatnilo instalaci lamp Philips, mě totiž nenapadá," uvedl.

Primátor oponuje, že radnice autorská práva neporuší. "Myslím, že jako investor můžeme jakýkoliv prvek z původního záměru vyměnit," řekl Major. Radnice si ale pro jistotu nechá aktualizovat právní posudek, který jí dává za pravdu.

Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách ZA KRÁSNOU OLOMOUC najdete další informace, vyjádření Jana Šépky a dalších architektů vyjadřujících podporu původní architektonické koncepci.


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz