Raphael Zuber: škola a školka v Grono

Raphael Zuber: škola a školka v Grono

(21. 2. 2013) Škola a školka v horském městečku Grono v kantonu Graubünden jsou první realizací architekta Zubera.

 
 
 
 

Raphael Zuber: škola a školka v Grono

Škola a školka v horském městečku Grono v kantonu Graubünden jsou první realizací architekta Zubera.Místo: Grono, Švýcarsko
Klient: Comune politico di 6537 Grono
Architekt: Raphael Zuber, Chur
Spolupráce: David Gianinazzi, Kosuke Yutani
Manažer projektu: Thomas Melliger - Bauplanung, ZuÌ?rich
Stavební dozor: Devis Bruni a Giulio Cereghetti, Mesocco
Statika: Patrick Gartmann (Conzett Bronzini Gartmann AG, Chur)
Krajinářský architekt: 4D AG Landschaftsarchitekten, Bern
Projekt a realizace: leden 2008 - srpen 2011
foto: Javier Miguel Verme

Rafael Zuber použil pro svou první realizaci geometrii čtverce vepsaného do kruhu. Projekt zvítězil v architektonické soutěži na školu a školku. Zuber si představil stavbu s kvadratickými proporcemi vstupující do interakce se svažujícícm se travnatým terénem veřejného náměstí v bukolickém městečku Grono. Realizovaná budova má kolem sebe zahradu jako kruhový kráter zarostlý květinami a vlašskými ořechy, která slouží jako hřiště pro mateřskou školu. Budova stojí uprostřed této zahrady a zdvihá se odtud jako most, který v poklidu zatáčí do prvního patra. Betonové desky konstrukce jsou hnědě pigmentovány, aby se dobře hodily k místní půdě. Další dělení obstarávají nenosné prvky. Jemné euklidovské výřezy betonových hranic dále násobí vrstvy geometrických popisů.

Symetrický půdorysný plán umožňuje, aby každé patro bylo orientováno do všech směrů a aby byly všechny vertikálně propojeny geometricky identickými čtvrtinami elipsy. Devadesátistupňové obloky jsou svázány předpjatými kabely, jejichž zatížení je následně převedeno na střední nosné body. Konstrukční desky se jako by zvedají ze středu každého průčelí, a dodávají tak vzhledu školy náladu lehkosti a tíže zároveň. Vizuálním účinkem jsou pak kahnovské proporce a monumentalita, které maji svůj odraz v krajině.

 

Školní budova je postavena uprostřed náměstí

situace koncept

řez
1. PP vstupní podlaží

1. NP 2. NP 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz